Proč se nemůže vylévat vařící voda do dřezu: Jedním z důvodů je poškození potrubí, je jich ale víc
Vylévat vařící vodu do dřezu není dobrý nápad. Pokud to děláte, můžete dostat do nepříjemných problémů nejen sebe, ale i své sousedy.
Většina lidí má tendenci po uvaření brambor nebo těstovin vylévat vařící vodu přímo do dřezu. To je nicméně špatně, a pokud tak děláte často, může to vést k velmi nepříjemným následkům, jako je například poškození vodovodního potrubí. Důvodem je dle webu Techinsider především skutečnost, že na ni nejsou stavěné odpadní trubky.
Vařící voda do dřezu nepatří
Ačkoli by se mohlo zdát, že vylévání vařící vody přímo do dřezu není spojeno s žádnými riziky, ve skutečnosti tím můžete vytopit své sousedy. Vše je to především o materiálu, ze kterého jsou vyrobeny odpadní trubky – tedy polyvinylchloridu (PVC), což je velmi levný a flexibilní polymer. Právě ten není určen pro dlouhodobé vystavení vysokým teplotám.
Protékat jím může voda s maximální teplotou okolo 60 °C, přičemž jakmile se dostává do styku s vařící tekutinou, dochází k jeho deformaci. Jeho plasticita se totiž zvyšuje s rostoucí teplotou, a jakmile k tomu dojde, už se nevrátí do svého původního tvaru. Při následném ochlazování se navíc v potrubí mohou objevovat menší trhliny.
Riziko představuje i pro těsnění
Při vypouštění velkého množství vařící vody do dřezu také dochází k roztahování těsnění, která udržují spoje odpadních trubek. V nejhorším případě by se tedy mohlo stát, že tyto části přestanou plnit svůj úkol a dojde k zaplavení vaší domácnosti nebo domácnosti sousedů. Dokonce existují případy, kdy při pokusu o čištění potrubí horkou vodou spadnul celý odtok.
Vařící voda může dle webu Mirror poškodit i materiál dřezu. Zejména pokud jí do něj vylijete nadměrné množství a následně pustíte studenou vodu, může vzniknout pnutí (vroucí voda materiál roztahuje, zatímco studená jeho objem zmenšuje). To následně způsobí, že se v něm začnou objevovat trhlinky. Raději proto vařící vodu vždy nejprve zřeďte studenou.