Velké skupině Čechů hrozí vystěhování z jejich domovů a pokuta půl milionu korun k tomu. Dotkne se to i vás?

Pokud bydlíte v nebytovém prostoru a někdo na to přijde, budete muset rychle pryč a ještě zaplatíte plno peněz. Není totiž určen k bydlení.

i Zdroj fotografie: Česká televize
                   

Současná doba nutí mnoho občanů přemýšlet o tom, jak co nejefektivněji ušetřit za svůj každodenní život. Hlavní otázka přitom v posledních letech připadá na bydlení, které se stává čím dál méně dostupným a které vás může přijít na velké obnosy každý měsíc. Mnoho kutilů se proto rozhodlo přesunout své zázemí do tzv. nebytového prostoru, což je dle webu Chirs například garáž, kancelář nebo ateliér. To však nemusí být nejlepší nápad. 

Nebytový prostor a proč z něj rychle pryč 

Za nebytový prostor se považuje jakýkoli prostor, který není určen k trvalému bydlení. Těchto míst je na území České republiky opravdu mnoho a jejich výhodou je skutečnost, že mají ve srovnání s klasickými byty mnohem nižší pořizovací cenu. Na druhou stranu existuje dlouhá řada důvodů, proč byste se do nich stěhovat rozhodně neměli. Ve většině případů v nich totiž není dostatek denního světla, jsou hlučné a nelze je označit za trvalá bydliště. 

Dále vám pak na ně nepřispěje ani banka v rámci klasické hypotéky. Maximálně si budete moci požádat o prostředky s podstatně vyšší úrokovou sazbou, což by se vám tak či tak nevyplatilo. Dalším faktem je dle serveru RealitniServery to, že bydlení v nebytovém prostoru znamená porušení zákona a může vám za to být udělena pokuta až do výše půl milionu korun. K tomu vás navíc úředníci slušně požádají, abyste místnosti co nejrychleji vystěhovali. 

Žena se v kanceláři dívá na telefon iZdroj fotografie: Piqsels
Za bydlení v nebytovém prostoru hrozí pokuta ve výši až 500 000 Kč.

Pronájem je vlastně také možný 

Co se týče pronájmu a prodeje nebytového prostoru, určitě to nebude tak snadné jako u běžných bytů. Přesto je to však zcela povoleno, ovšem místnost či místnosti uvnitř musí být přizpůsobeny k bydlení a obě strany smlouvy musí souhlasit s podmínkami. Nejlépe však uděláte, když takový „dům“ zkolaudujete na bytový. Často stačí udělat pár drobných změn, vyřídit papírování a již během několika dní můžete mít z nebytového prostoru krásný byt. 

Co si o nebytových prostorech myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články