Jak se snadno a rychle zbavit plevele v dlažbě | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Plevel –⁠ nepřítel všech zahrádkářů. Zamezte jeho růstu a nadobro se ho zbavte pomocí 3 vesnických metod

Plevel –⁠ nepřítel všech zahrádkářů. Zamezte jeho růstu a nadobro se ho zbavte pomocí 3 vesnických metod

Nepříjemného plevele v dlažbě vás zbaví tato geniální směs. Na její přípravu vám bude stačit jen několik komponent, které jistě během okamžiku najdete ve své domácnosti.

jak se zbavit plevele
Zdroj fotografie: Depositphotos

Začíná jaro, a to znamená, že se pomalu probouzejí k životu všemožné druhy rostlin. Pohled na mnohé z nich, např. na bledule (Leucojum) a sněženky (Galanthus), nám dělá radost. Existují však i jedinci, kteří nám úsměv na tváři nevyčarují, právě naopak. Řeč je o plevelech. Často rostou v záhonech s našimi zahradními a polními plodinami, čímž jim konkurují. Objevují se ovšem také v dlažbě, odkud se obvykle téměř nedají odstranit bez použití chemických přípravků. Naše babičky ovšem věděly o způsobu, jak tyto potížisty eliminovat i bez nich.

Od pampelišek až k turance

Plevelných druhů rostlin existuje opravdu mnoho. Mezi dlažebními kostkami si nejčastěji libují tito zástupci:

  • pampelišky smetánky (Taraxacum sect. taraxacum),
  • rosička krvavá (Digitaria sanguinalis),
  • svlačec rolní (Convolvulus arvensis),
  • jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata),
  • jitrocel větší (Plantago major),
  • různé druhy rozrazilů (Veronica spp.),
  • locika kompasová (Lactuca serriola),
  • turan roční (Erigeron annuus),
  • turanka kanadská (Conyza canadensis).
jitrocel vetsi plevel dlazba
Zdroj fotografie: Depositphotos

Jak se zbavit plevelů octem

Na výrobu přípravku pro efektivní odstranění plevelů si nachystejte tyto přísady:

  • 500 mililitrů jablečného octa,
  • 2 polévkové lžíce soli,
  • 1 čajovou lžičku tekutého mýdla.

Příprava je opravdu snadná. Všechny ingredience smíchejte, důkladně promíchejte a nalijte do postřikovače. Vzniklým roztokem pak postříkejte všechny nechtěné rostliny rostoucí ve vaší dlažbě. Nejlepších výsledků se dočkáte, pokud aplikaci provedete za teplého slunečného dne.

Dalším naprosto ekologickým způsobem eliminace plevelů je použití obyčejné kohoutkové vody. Stačí, když ji přivedete k varu a nalijete na rostliny. Sice to nezničí i jejich kořenový systém, ale i tak bude trvat poměrně dlouhou dobu, než se vzpamatují a znovu vyraší. Pokud nechcete ztrácet čas vařením vody, můžete si na plevele pořídit parní odstraňovač. Tento geniální vynález pracující s tlakem do čtyř atmosfér vás zbaví i těch nejodolnějších druhů.

varici vody plotna hrnec
Zdroj fotografie: Depositphotos

Likvidace plevelů alkoholem

Pokud nemáte po ruce parní odstraňovač, s eliminací vysoce odolných plevelů vám pomůže i vodka (2 lžíce čirého alkoholu smíchejte se 2 šálky vody, nalijte do rozprašovače a aplikujte) nebo rostlinný olej (po přidání několika kapek této kapaliny do vody dojde k ucpání průduchů a následnému úhynu rostliny). A velmi účinný je také mulč (z novin či netkané textilie). A jak ho použít? Plevel nejprve zakraťte a poté zakryjte jedním ze zmíněných materiálů, které zamezí přístupu vzduchu a světla potřebných pro život.

Jak se zbavujete plevele v dlažbě nebo na jiných místech v zahradě vy?

Zdroj: Onegoodthingbyjillee