Aby zahrada netrpěla: Dřív než začnete s chemickým postřikem plevele, zamyslete se nad dopady

Použití různých chemických přípravků proti plevelu s sebou nese i rizika. A to nejen pro úrodu, ale i půdu či živočichy.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Boj s plevelem na zahradě je nekonečný. Když se ho podaří odstranit ze 70 %, považujte to za velký úspěch. Tomu, že se ale stejně vrátí, nezabráníte. Zdá se, že vyroste doslova přes noc. Dusí květiny a zeleninu, odebírá jim závlahu, sluneční světlo i živiny. Existuje několik metod, jak se plevele zbavit. Pravděpodobně nejjednodušší, ale také nejvíce kontroverzní z hlediska ekologie, je chemický postřik. Může však poškodit i rostliny a úrodu. Zvažte 5 tipů, které vám v boji s plevelem mohou pomoci.

1) Důležitá je prevence

Vytvořte zahradu, která bude rostlinám přát a plevel bude odrazovat. Základem je správná péče o rostliny. Zajistěte, aby rostliny byly pěstované tak, jak mají. Tedy ty, které mají rády stín, byly ve stínu a ty které vyžadují hodně slunce, vysaďte na slunečném místě. Musí mít také dostatek vláhy a půdu pravidelně mulčujte. Zdravé rostliny budou intenzivně růst a plevelu nedají moc šancí. Buďte ale ostražití a jednou týdně vytrhejte drobný plevel dřív, než se stačí uchytit. Ideálně po dešti.

2) Poznejte nepřítele před bojem

Prvním krokem k tomu, jaký přípravek nebo metodu k hubení použijete, je identifikace plevele. Na jednotlivé druhy existují různé přípravky, které na ostatní plevel nemusí účinkovat. Zároveň zmapujte, co všechno roste v okolí. Obecně platí, že přípravky na hubení plevele není vhodné používat na rostliny, jejichž plody nebo listy jsou určené ke konzumaci. Proto tyto přípravky nepoužívejte ani několik metrů od záhonů.

3) Zvažte dopad vše zelené

Přípravky na hubení plevele neboli herbicidy jsou chemické látky, které způsobují, že rostlina přestane správně fungovat. Je důležité si uvědomit, že nepůsobí jen na plevel, který chcete vyhubit nebo redukovat. Vsákne se do půdy, může kontaminovat spodní vody, působí na živočichy a nevyhne se ani vaší zelenině, ovoci nebo okrasným rostlinám. Přípravky proti plevelům je proto třeba používat opatrně a obezřetně.

iZdroj fotografie: Depositphotos

4) Řiďte se návodem na použití

Etikety výrobků poskytují zásadní informace o tom, jak bezpečně s přípravkem zacházet. Obsahují sdělení, zda jde o herbicid, insekticid nebo fungicid a  je-li určen pouze pro veřejnost. Najdete na nich i výčet nebezpečných látek, které přípravek obsahuje. Na etiketách postřiků jsou i takzvané EUH nebo P věty doplňující informace o nebezpečnosti. Povinná je EUH věta: Dodržujte pokyny pro používání, abyste se vyvarovali rizik pro lidské zdraví a životní prostředí.

5) Pozor i na přírodní herbicidy

Když je herbicid označen jako organický nebo přírodní, automaticky to neznamená, že je bezpečnější než syntetický. Jejich pozitivem je rychlý rozklad, takže nezatěžují tolik životní prostředí ve srovnání s některými anorganickými herbicidy, které mohou v půdě nebo rostlině zůstat dlouho. Vysoké koncentrace některých přírodních herbicidů mohou představovat riziko pro okolní rostliny a živočichy. Nejšetrnějším způsobem, jak se zbavit plevele, je vykopat ho za kořeny.

Jaké metody odstraňování plevele používáte?

Zdroj: BHG

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Zobrazit další články