Na tuto rostlinu budete vzpomínat celý život | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Kopřivák morušovitý – nejsmrtelnější plevel na světě. „Jako by vás polili kyselinou a zasáhli elektrickým proudem naráz,“ říkají lidé

Kopřivák morušovitý – nejsmrtelnější plevel na světě. „Jako by vás polili kyselinou a zasáhli elektrickým proudem naráz,“ říkají lidé

Jde o rostlinu s abnormálně žahavými chlupy patřící do čeledě kopřivovitých. Je považována za nejnebezpečnější keř na světě, k bolesti stačí jediný dotek.

koprivak listy detail
Zdroj fotografie: Depositphotos

Lidé, kteří s tímto plevelem přišli do těsného kontaktu, popisují následné pocity jako „popravu elektřinou a zapálení v jednom“ a „nejhorší bolest, jakou si dovedete představit“. Jedna z obětí se o svůj zážitek podrobně podělila. Muž byl s přáteli na prázdninách na Hamiltonově ostrově, když o keř zakopl při procházce. „V koleni jsem pocítil bodnutí, ale neměl jsem ho naražené. Vteřinu nato už to zasáhlo i kotník a loket,“ popisuje muž.

Obklopen na lesní cestě

Tento nešťastník si nejdříve myslel, že jej kousl pavouk, nebo uštkl had, protože k bolesti se přidaly také sílící mdloby. Všiml si, že nejvíce jej bolí ruka, kterou odhazoval přerostlé větve. Ihned proto na telefonu našel pojem „bodající rostlina“. Jakmile spatřil fotku a podíval se kolem sebe, byl evidentně tímto plevelem obklíčen. „Ostatní byli asi 15 metrů za mnou, takže jsem jim rychle ukázal, aby se vrátili zpět,“ líčí nehodu.

dvojice v lese
Zdroj fotografie: Depositphotos

Jak se skupinka snažila najít způsob vyhnutí se těmto keřům, neuvěřitelná bolest u muže ještě zesílila. Po třech probdělých nocích pálení konečně ustoupilo. Trvalo ještě asi 4–5 měsíců, než pupínky opravdu ustoupily a kůže se vrátila do normálu. I po více jak roce to však cítím, když si kůži myji, třeba pod hodně studenou vodou. Tato rostlina je naprosto šílená,“ dodává oběť. Jak se tento postrach cest jmenuje a jak se mu vyhnout?

Seznamte se s kopřivákem

Kopřivák morušovitý (Dendrocnide moroides) je tropická rostlina rostoucí výhradně na severovýchodním pobřeží Austrálie, v Novém Jižním Walesu, Queenslandu a na Moluckých ostrovech Indonésie. Může dorůst do výšky 4–5 metrů, většinou je však k nalezení v menších exemplářích do 1 metru. Vyskytuje se na slunných místech chráněných před větrem. Rozmnožuje se semeny a většinou jde o první rostlinu v narušené půdě po padlých pralesních velikánech.

australie sydney
Zdroj fotografie: Depositphotos

Najdete ji podél potoků, cest a na rozcestích. V Austrálii se vyskytují 4 druhy kopřiváku, dva jsou velké pralesní stromy (výška až 35 metrů), zbylé pouze keře. Ta nejmenší rostlina je právě kvůli velikosti a přístupnosti odpovědná za nejvíce zranění. Všechny druhy žahají, menší keř má však nejhorší jed, srovnatelný s kousnutím pavouka či škorpiona. Je pokryt malými toxickými chloupky, které při doteku uvolní neurotoxin.

Zákeřné chloupky, kuličky a pupínky

Na jejich vrcholku je totiž malinká kulička, kterou dotek naruší, čímž pronikne do kůže. Princip je tak podobný hypodermické samoinjekci. Drobounké chloupky se navíc zachytí na pokožce a způsobují nesnesitelnou bolest po celé týdny nebo i měsíce. Zasaženou oblast pokryjí malé červené pupínky, jež vytvoří větší otok. Ve vážnějších případech a větších zasaženích bude z kůže kapat tekutina. Jde toto postižení nějak léčit?

Odborníci důrazně radí zasažené místo nedrbat a nedráždit. Snadno chloupky zlomíte, a pak je velmi obtížné je jakkoli odstranit. Peptid rostliny jde neutralizovat ředěnou kyselinou chlorovodíkovou, chloupky lze sejmout pomocí voskových pásků. Setkání s kopřivákem můžete předejít držením se vyznačených stezek, nošením uzavřené a pevné obuvi a dlouhých kalhot. Vezměte si také lékárničku s pásky, kyselinou a rukavicemi.

Zdroj: Wikipedia, DailyMail