Genderová vyrovnanost na Velikonoce: Více než 80 % dotázaných Čechů si myslí, že by dívky neměly mít právo chodit koledovat

Koleda není všude jen výsadou mužů a chlapců. Tradice dívčího koledování sahá daleko do minulosti a někde se stále dodržuje.

Velikonoční pomlázka a vejce i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Velikonoce jsou tady a s nimi i tradiční zvyky. Některé z nich sice postupně mizí, jedna tradice však ani časem na popularitě neztrácí – řeč je o pondělním koledování s pomlázkou. Ne vždy se však tento zvyk setkává s pochopením, obzvlášť ze strany děvčat a žen. Není se ani čemu divit – mužští si užívají dopoledne s pomlázkou, zatímco na ně zbylo zdobení vajíček. A ta navíc musí pánům za „vyšupání“ darovat. Mladším dívkám zase může být líto, že bratři chodí na koledu, a ony nemohou. Ne vždy a všude ale byla koleda mužskou výsadou.

Průzkum ukazuje, že Češi dívčí koledu neuznávají

Ve skutečnosti mohou ženy a dívky také chodit na koledu a oplatit chlapcům a mužům tradiční vyšlehání pomlázkou – vždy na přestupný rok. Jak ukázala námi provedená anketa, zdaleka ne každý však tuto tradici uznává. Dotázali jsme se sto padesáti Čechů, co si o existenci dívčí koledy myslí. Více než 80 % z nich (121 osob) je proti a role by podle nich měly zůstat rozdělené. Ze zbylých dvaceti procent je většina lidí pro to, aby dívkám zůstala možnost koledy alespoň na přestupný rok a 4 respondenti jsou toho názoru, že by dívky měly mít možnost koledovat každoročně.

To, že děvčata také chodí koledovat, překvapilo i Jitku, kterou i s její malou dcerkou navštívila skupina koledníků. „Nevěřila jsem svým očím, když jsem mezi koledníky viděla snad polovinu dívek. Nepamatuji se, že bychom na Vysočině, odkud pocházím, někdy chodily koledovat. Ačkoliv vím, že existuje i něco jako předvelikonoční holčičí koleda. Na jednu stranu mi to přijde zvláštní, na druhou sympatické,“ komentuje poslední velikonoční návštěvu.

Jak to vypadá, když koledují děvčata

Chcete-li vidět, jak vypadá dívčí koleda, vydejte se do Orlických hor. Tady totiž chodí děvčata i ženy koledovat pravidelně každý rok. Stejně jako u tradiční pomlázky platí, že vyšleháním vyženou z těla nemoci a dodají mu sílu. Neděje se tak na Velikonoční pondělí, ale dva týdny dříve – na Smrtnou neděli. Stejně jako chlapci si i děvčata vykoledují něco dobrého na zub, dospělé kolednice něco ostřejšího na zahřátí. Tradice se může v každé vesnici lišit, někde se koleduje před Velikonocemi, jinde vyráží kluci i holky na koledu společně o Velikonočním pondělí.

Velikonoční koleda iZdroj fotografie: Depositphotos

Holčičí koleda má svou historii

Koledování dívek není trend moderní doby, pokus o emancipaci nebo snaha vnést do tradic genderovou vyváženost. Jde sice o ne moc známou, ale staletou českou tradici. Zmiňují ji už kroniky z 20. let minulého století, a to jako zcela běžnou součást velikonočních zvyků. Možná je načase tento zvyk oprášit – samozřejmě v zájmu zachování zdraví a síly všech chlapců a mužů. Nejen, že jim vrbové proutí pomlázky dodá sílu do dalšího roku, ale vyhne se jim i přejedení sladkostmi nebo kocovina.

Jaký je váš názor na dívčí koledování?

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Michaela Narecki

Zobrazit další články