Bylinkový domácí repelent: Stačí použít mátu s bazalkou nebo hřebíček. Funguje na lidi, psy i kočky

Vyrobte si domácí repelent z přírodních surovin, které nejspíš najdete na vlastní zahradě. Vlastním přičiněním tak budete chráněni před komáry, klíšťaty i jiným hmyzem.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Sezóna nejen polétavého hmyzu už je opět tady a vy zřejmě marně sháníte účinný repelent, který by vás ochránil od hmyzího kousnutí, ale zároveň by vám kvůli svému přespříliš chemickému složení například nezničil vaše oblečení. Vyzkoušejte přírodní repelenty z bylinek, které si navíc můžete během pár chvil připravit v pohodlí svého domova.  

Ušetřete peníze za nákup v lékarně 

Pomocí několika málo jednoduchých surovin si můžete doma vyrobit stejně účinný repelent, jako je ten z lékárny. Ušetříte tak i nemalou částku, protože ceny repelentů se mnohdy šplhají až do astronomických výšin. Pomocí bylinek přímo z vaší zahrádky vyrobíte přírodní repelent, který vás i vaše domácí mazlíčky před komáry a klíšťaty ochrání stejně dobře, ne-li lépe než ten kupovaný. 

Je poměrně známým faktem, že hmyz některé pachy přitahují a jiné je zase naopak odpuzují. Kritéria se u jednotlivých druhů hmyzu většinou různí, proto je ve snaze komáry a jinou „havěť“ odpudit důležitá také správná kombinace bylinných přísad a mnohdy i způsob jejich zpracování. 

Komár saje krev iZdroj fotografie: Pixabay

Například mravenci nenávidí vůni máty, komáři pak zase bazalky. Klíšťata spolehlivě odpudí pelargónie a také citronový eukalyptus. K přípravě přírodního repelentu vám tedy stačí jen malé množství těchto bylinek a trocha vody a máte nad hmyzem vyhráno. Můžete bez obav vyrazit na procházku do lesa či na letní radovánky k rybníku.  

Výroba domácího repelentu je jednoduchá 

Výroba přírodního repelentu je opravdu snadná. Stačí smíchat dvě polévkové lžíce nasekané máty, bazalky a levandulových listů. Celou směs poté spařte v jednom šálku vroucí vody a poté ji nechte vychladnout. Nakonec bylinky sceďte, přidejte k nim jeden hrnek vilínu a řádně je protřepejte. A máte hotovo. Přírodním repelentem se stříkejte podle potřeby.  

Druhou možností, jak se chránit v přírodě proti hmyzu, je svaření vody a hřebíčku se třemi až čtyřmi polévkovými lžícemi bylinek, jako je máta peprná, šáchor a také levandule. Směs poté důkladně promíchejte, nechte vystydnout a následně ji jednoduše sceďte. Nakonec k přírodnímu repelentu přidejte šálek vilínu či isopropylalkoholu.  

koření hřebíček iZdroj fotografie: Pixabay

I s používáním přírodních repelentů se však pojí jistá rizika. Některé bylinky či oleje mohou být škodlivé a toxické například pro děti nebo těhotné ženy. Před jejich použitím byste tak měli přece jen shromáždit veškeré informace o obsažených bylinkách a zvážit jejich použití s ohledem na svůj zdravotní stav.  

Jak se proti komárům a klíšťatům chráníte vy?

Zdroj: Almanac
Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Marie Möglichova

Zobrazit další články