Jsem dlouhodobým redaktorem webu ADBZ.cz. Svoji kariéru žurnalisty jsem započal v roce 2015, a od té doby se psaní věnuji naplno. Dříve jsem působil v mnoha uznávaných médiích a sbíral zkušenosti díky spolupráci s velkými online magazíny i menšími komorními projekty. Od roku 2020 působím zde a snažím se předávat čtenářům užitečné tipy a triky především v oblastech hobby, zahradničení a domácnosti.
Mít čtyřnohého kamaráda přináší do života spoustu radosti, ale i starostí. Za ponechání psí hromádky na chodníku si koledujete o pokutu.
Pořídit si psího kamaráda a parťáka je velká radost. Z malého roztomilého a hravého štěněte se brzy stane právoplatný člen rodiny, který miluje dovádění, pozornost, procházky a mazlení. Právě s procházkami ale často nastává problém, protože vychovaný pes dobře ví, že vylučovat má pouze venku. Zatímco pes si je tohoto velmi dobře vědom a svou povinnost plní, jeho páníček bohužel natolik poslušný nebývá a málokdy po svém chlupatém kamarádovi exkrementy uklidí. Pozor ale, nesbírání hromádek vás může přijít draho.
Potíž nastává často ve větších městech
Podle webu Novinky je Česká republika v počtu chovaných domácích zvířat na počet obyvatel v Evropě na pomyslné špičce žebříčku. Toto prvenství jasně dokládá, že Čechům na zvířatech zkrátka záleží. Málokdo si ale uvědomuje, že psi po sobě sami neuklidí a potřebují v tomto směru pomoci. Zatímco já bych si nedovolila po svém psovi neuklidit, často vidím, jak jsou majitelé psů v tomto směru velmi neohleduplní. Problém nastává hlavně ve větších městech, kde je koncentrace lidí, a tedy i domácích mazlíčků logicky vyšší než na vesnicích.
Toto dokládá i web eProgram, který uvádí, že nejhorší je jednoznačně zimní období. Majitelé psích mazlíčků sází na to, že exkrement zakryje sníh. O to nepříjemnější je to potom pro náhodného chodce, který do něj šlápne. Pokud strážník přistihne vlastníka psa přímo ve chvíli, kdy od hromádky odejde, aniž by měl snahu ji uklidit, může udělit pokutu až 10 000 Kč.
Na úklid není dostatek prostředků
Ve městech mají úklid na starost jednotlivé městské části, které tuto aktivitu musí také financovat. V naprosté většině je ale realitou, že peníze vybrané na poplatcích na úklid ulic nestačí a městské obvody je tak musí dotovat. Jedná se o úklid veřejného prostranství od exkrementů, vybírání košů či například umisťování dostatečného počtu sáčků.
Na vesnici jsou lidé více ohleduplní
Zatímco ve městech mají lidé se svými mazlíčky své problémy, jinak je tomu na vesnicích, kde má pes větší pole působnosti a často se stává, že devastuje zahradu hrabáním. Vede ho k tomu hledání zahrabané kořisti, nuda, případně možnost útěku, jak jsme na adbz psali. Obecně lze ale říci, že pokud jdou lidé se psem na procházku na vesnici, sbírají po svých miláčcích exkrementy častěji, než je tomu ve městě.
„Často vidím pejskaře, jak s sebou nosí vlastní igelitové sáčky a uklízí. Jen málokdy narazím na zapomenutou psí hromádku,“ říká paní Jana M. z Libáně, pro kterou je pěší turistika celoživotní vášní. Na zahradách je větší potíž se zažloutlými skvrnami, které vznikají častým močením psů na jednom místě. Na adbz jsme informovali, jak s těmito nevzhlednými plochami bojovat.