Na týdenní nákup vám stačí 250 Kč. Čtenářka radí, jak ušetřit a nešidit se
adbz.cz » Hobby » „Za týdenní nákup neutratím víc než 250 Kč,“ chlubí se Hanka (34). Má geniální fintu, jak ušetřit na čemkoliv

„Za týdenní nákup neutratím víc než 250 Kč,“ chlubí se Hanka (34). Má geniální fintu, jak ušetřit na čemkoliv

Rodinný rozpočet nemusíte napínat až k nesnesení. Stačí si jen osvojit několik šikovných triků, které vám s jeho regulací pomohou.

Zdražování čehokoliv a možné úspory jsou ustále častějším tématem rozhovorů
Zdroj fotografie: Realeklas / Creative Commons / CC-BY-SA

Zdražování čehokoliv a možné úspory jsou stále častějším tématem rozhovorů nejen mezi přáteli, ale už i mezi kolegy v práci a dokonce i náhodnými kolemjdoucími. Jde totiž o problém, který trápí snad úplně každého. A právě proto nám do redakce napsala i paní Hanka L. z Olomouce (34), která se rozhodla podělit o své osvědčené tipy.

Sestavte si rozpočet

„Jako první doporučuji sestavit si rozpočet. Já vím, že je to klišé, ale pokud víte, že některé měsíce budou co do výdajů opravdu napjaté (třeba moje dcera teď jede se školou do Francie), budete si muset utáhnout opasky.“ Stejný tip dává i web ZatraceněDobréRady.

Na nákup jděte se seznamem

Ano, já vím, že to znamená trochu přemýšlet nad tím, co budete vařit, a hledat v letákových akcích – ale překonejte klišé, že se chováte jako důchodci. To mi s oblibou omlacuje o hlavu jedna moje kolegyně, ovšem já jezdím na dovolenou i s rodinou k moři, zatímco ona bývá v létě povětšinou doma. Takže tak,“ pokračuje paní Hanka. Web iReceptář k tomuto tématu dodává, že se tím vyhnete i nepříjemné povinnosti vyhazovat z lednice potraviny, na které jste zapomněli či je nespotřebovali A to bývá další nemalá úspora.

Jednotková cena je základ

Také se podívejte, na kolik jsou jednotlivá balení výhodná. Pokud si stejně jako já myslíte, že největší balení bývají mnohdy nejlevnější, není to tak. Už jsem se mnohokrát spálila – naposledy třeba u čokolády na vaření od známé značky. V obchodech tedy vždy hledejte malá písmenka na štítku s cenou. A pokud to jinak nejde, vezměte si lupu. Dělají i ty kapesní.“

Zjistěte si, kdy se dováží zboží

„Vyplatí se sledovat i zásobování. Já například vím, že v našem Tescu doplňují zeleninu vždy v pondělí, takže v neděli bývají slevy té starší, ale pořád pěkné. Ušetřím tak nemálo peněz. A také se dívejte na horní a spodní části regálů – zboží ve výšce očí totiž bývá nejdražší. A hlídejte si také akce. V den, kdy začínají, bývá větší šance sehnat zlevněné produkty než třeba ke konci týdne. Na tom jsem se už mnohokrát spálila.“

Náklady za potraviny a drogerii stále stoupají. Přesto je lze s použitím chytrých strategií skvěle zkrotit a ulevit tak rodinnému rozpočtu.
Zdroj fotografie: Realeklas / Creative Commons / CC-BY-SA
Náklady na potraviny a drogerii stále stoupají. Přesto je lze s použitím chytrých strategií skvěle zkrotit, a ulevit tak rodinnému rozpočtu.

Jděte na to s appkou

A ještě jednu věc doporučuji – různé aplikace obchodů. Dají se v nich sbírat body a poté uplatňovat různé slevy anebo vám přímo na míru přijde akce na zboží, kterou jiní zákazníci nemají. Já to sleduji pečlivě, takže se mi občas stane, že za týdenní nákup nedám víc než 250 Kč. A to se vyplatí.“ A pokud byste chtěli ušetřit i za drogerii, zkuste si vyrobit domácí tablety do myčky, jak jsme na webu adbz radili již dříve.