Domácí hnojivo za 10 Kč, po kterém pokojovky rostou jako splašené
adbz.cz » Hobby » Univerzální domácí hnojivo, po kterém pokojovky rostou jako splašené: Jen káva, skořice a voda

Univerzální domácí hnojivo, po kterém pokojovky rostou jako splašené: Jen káva, skořice a voda

K hnojení pokojových rostlin vám skvěle poslouží i suroviny z vaší domácnosti. Po kávě, skořici a vodě porostou jako divé. Navíc jim zajistíte zdravý a silný růst i vývoj.

pokojove rostliny kvetinace hlina
Zdroj fotografie: iStock

Pokojové rostliny jsou nejen dokonalou ozdobou, ale svou přítomností také velmi pozitivně působí na vaše životní prostředí i zdraví. Některé druhy dokážou ze vzduchu pohlcovat přebytečnou vlhkost, částečky prachu i toxické prvky. Jiné naopak zvládnou zvlhčit příliš suché prostředí. Díky čistšímu vzduchu se pak můžete mnohem lépe soustředit, ale i regenerovat, relaxovat nebo spát. Zlepší se tak nejen váš výkon, ale i nálada.

Proč hnojit pokojové rostliny

Používání vhodných hnojicích směsí je naprosto nezbytné, neboť jimi doplníte vyčerpané zásoby živin v půdě, bez kterých rostliny nemohou růst. Pravidelným používáním navíc stimulujete jejich růst, podpoříte imunitní systém a zlepšíte celkové zdraví. Budou tak mnohem vitálnější, ale i odolnější vůči škůdcům, nemocem, houbovým chorobám i plísním.

Čím hnojit pokojové rostliny

Nemusíte nutně kupovat drahá chemická hnojiva plná chemikálií, jejichž dlouhodobé používání je škodlivé nejen pro životní prostředí, ale i vaše vlastní zdraví. Namísto toho sáhněte po surovinách ze své domácnosti a připravte si přírodní alternativu, která je mnohem šetrnější a bezpečnější. Jediné, co k tomuto účelu budete potřebovat, je káva, skořice a čistá voda.

Z čeho vyrobit domácí hnojivo

Jako základ tohoto výživného domácího hnojiva budete potřebovat 1 litr čisté odstáté vody o pokojové teplotě, 200 ml neslazené kávy a půl čajové lžičky mleté skořice. Výroba této směsi je nejen velmi jednoduchá a rychlá, ale navíc vás vyjde jen na pár korun. Za výslednou zálivku se vám pokojové rostliny odmění svým dokonalým vzhledem.

hnojivo pro pokojové rostliny
Zdroj fotografie: Depositphotos

Postup výroby hnojiva

Do větší mísy nejprve nalijte litr vody a do šálku si připravte kávu bez cukru. Tu přelijte do nádoby s vodou a přisypte půl lžičky mleté skořice. Směs důkladně promíchejte, aby se všechny tři složky zcela spojily, a přikryjte ji pokličkou nebo víkem. Takto nechte nálev odstát alespoň po dobu tří hodin. Nakonec ho pomocí sítka a gázy nebo papírového ubrousku sceďte.

Jak používat domácí hnojivo

Jakmile máte hotovo, přelijte výsledný roztok do nádoby s rozprašovačem a aplikujte ho na pokojové rostliny. Začněte s jeho rozprašováním u kořenů a postupně pokračujte na stonek, listy i květy. Káva je bohatým zdrojem dusíku a skořice má zase velmi silné antibakteriální a protiplísňové účinky. Podpoříte tak nejen zdraví rostlin, ale také je ochráníte před škůdci a dalšími problémy.

Jak vyrobit hnojivo pro pokojové rostliny z kávy, skořice a vody