Jak poznat opravdové stříbro od levné napodobeniny: Pravost se dá ověřit pomocí obyčejné křídy

Pomocí obyčejné křídy můžete zjistit, jestli jsou vaše oblíbené šperky opravdu stříbrné, nebo nosíte jen nekvalitní náhražky.

i Zdroj fotografie: Nevit Dilmen (talk)/ Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0
                   

Jste si jistí, že váš oblíbený šperk je opravdu stříbrný? V dnešní době nabízí hromada obchodníků jen levné napodobeniny šperků a vy pak dáte spoustu peněz za ve skutečnosti levnou náhražku opravdového stříbra. Naštěstí je možné pomocí jednoduchých triků pravost stříbrných šperků rychle rozeznat.

Každý klenotník vám rád poradí

O to, jak doma nejjednodušeji rozeznat stříbrné padělky, se s námi podělil pan Roman R. z Prahy, který dříve pracoval v klenotnictví: „Domácí test na rozpoznání padělků není nic těžkého. Stačí k tomu jen obyčejná křída, ale kdybyste si nebyli jistí, vždy můžete šperky donést do jakéhokoliv klenotnictví a tam by vám jejich pravost měli bez problému potvrdit.

Vše, co musíte udělat, je potřít stříbrný šperk křídou. Pokud křída na šperku zčerná, můžete si být téměř jistí, že máte v ruce opravdové stříbro. K testování můžete použít také kyselinu sírovou, jód, nebo dokonce bělidlo. Tekutinu naneste na vatový tampon a dotkněte se jím šperku. Pokud začne šperk po obvodu skvrny tmavnout, můžete si být jistí, že šperk je opravdu stříbrný. Určitě ale doporučuju toto provádět na místě šperku, které není viditelné.

Náhrdelník ze stříbra iZdroj fotografie: Pexels

K ověření pravosti šperku byste měli vždy hledat tzv. puncovací či ryzostní značku, může se pojit s nápisem STER. V pořádku jsou čísla „925“, „800“, nebo „999“, jak potvrzuje web Mettle by Abby. Všechny tyto značky znamenají, že šperk je stříbrný, i když každý v jiném poměru. Stříbro se mísí nejčastěji s mědí, která slouží k vytvrzení stříbra. V čisté formě (značené právě 999) by se stříbro velmi snadno poškrábalo a pro výrobu šperku by tak nebylo příliš vhodné.

Vyzkoušejte pravost stříbra pomocí ledu

Doma můžete zkusit také jednoduchý test s magnetem. Pravé stříbrné šperky by v sobě neměly mít železo a magnet by tak měly úplně ignorovat, ovšem s jednou výjimkou. Stříbrné spony v sobě mohou mít ocelovou pružinu, na kterou se magnet jistě přitáhne. Pravost stříbra můžete vyzkoušet také pomocí ledu. Zní to zvláštně, ale stříbro je podle všeho výborný vodič tepla a velmi rychle se ochladí. Led na něm roztaje opravdu rychle, skoro jako by se zahřál.

A co se šperky, které jsou prokazatelně jen pokované náhražky? Počítejte s tím, že jejich pokování dlouho nevydrží. Web Femina tvrdí, že zcela vyhýbat byste se měli také německému stříbru nebo slitinám obecných kovů, které kolem stříbra nikdy ani neprolétly. Většinou se jedná o tzv. dovolenkové šperky, které se rychle rozpadnou, odírají se a blednou. Tyto nekvalitní šperky mohou přispívat k rozvoji alergií na kovy.

Kvalitní stříbrné šperky jsou odolné a vydrží opravdu dlouhou dobu. Samozřejmě je nutné se o ně náležitě starat. Na webu adbz.cz jsme se již tomuto tématu věnovali a informovali vás o metodách, jak můžete své stříbrné šperky snadno vyčistit.

Jak čistíte své stříbrné šperky vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Marie Möglichova

Zobrazit další články