Skvělý čistič stříbrných příborů máte doma po ruce | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Milionový způsob čištění stříbra. Šperky i příbory se budou lesknout, jako by byly naleštěné ve zlatnictví

Milionový způsob čištění stříbra. Šperky i příbory se budou lesknout, jako by byly naleštěné ve zlatnictví

Možná vás překvapí, že můžete mít okamžitě k dispozici nejlepší čistič, který zbaví předměty ze stříbra ohyzdného šedočerného povlaku. Stačí se rozhlédnout po domácnosti.

cisteni stribra hrnecek
Zdroj fotografie: Depositphotos

Stříbrné příbory, svícny, ale i šperky jsou velmi efektní a vzbuzují pocit luxusu. Ale jen do okamžiku, než začnou blednout, přestanou se třpytit a jejich povrch pokryje vrstva šedého filmu. Na rozdíl od rzi, která kov rozežírá, se s těmito nevábnými skvrnami můžete jednoduše vypořádat. Stačí jen trocha údržby a stříbrné propriety znovu získají nádherný lesk. Existuje několik způsobů, jak zašlé stříbro snadno a levně vyčistíte. Vše, co k tomu budete potřebovat, máte doma po ruce.

Zubní pasta

K jedné z nejpopulárnějších metod potřebujete jen zubní pastu a kartáček. Na stříbro nanesete pastu a navlhčeným kartáčkem ho pomalu vyčistíte. Nakonec ho už jenom opláchnete studenou vodou a vyleštíte suchým hadříkem. Pro silnější efekt nechte pastu na stříbru před opláchnutím ještě několik minut působit.

Kečup

Obnovit lesk zašlých šperků nebo příborů vám pomůže také obyčejný kečup. Nalijte ho do misky a předměty do něj vložte, aby byly zcela ponořené. Po deseti minutách je opláchněte horkou vodou, osušte a vyleštěte jelenicí. Pokud stříbrné věci mají nějaké nerovnosti a záhyby, použijte před tím, než je opláchnete, ještě zubní kartáček.

stribro pribory predmety
Zdroj fotografie: Depositphotos

Banán

Vyrobte si pastu z banánových slupek, které rozmixujete s troškou vody. Pak ji na stříbrné předměty naneste a hadříkem nebo zubním kartáčkem je pořádně vydrhněte. Na závěr předměty opláchněte, aby na nich nezůstaly zbytky banánu a vyleštěte měkkým flanelovým hadříkem.  

Mléko

Na stříbrné příbory můžete použít i zkysané mléko. Pokud ho nemáte, můžete použít obyčejné mléko, do kterého přidáte trochu octa. Nalijte ho do misky a na půl hodiny do něj ponořte stříbrné předměty. Pak je omyjte v teplé mýdlové vodě, vysušte a vyleštěte třeba utěrkou z mikrovlákna.

zasly stribrny prsten
Zdroj fotografie: iStock

Jedlá soda

Do hrnce vyloženého alobalem nalijte převařenou vodu a přisypejte jedlou sodu s trochou mořské soli. Můžete přidat i pár kapek octa. Do roztoku namočte stříbrné předměty, aby byly zcela ponořené. Navzájem by se neměly dotýkat a každý kus musí ležet přímo na alobalu. Během 30 sekund by se šedý povlak měl uvolnit. Můžete ale stříbro nechat louhovat déle. Nakonec předměty opláchněte, osušte a vyleštěte.

Vinný ocet

Speciální lázeň pro rozzáření stříbra vytvoříte i z vinného octa a jedlé sody. Předměty do misky musíte zcela ponořit na dvě až tři hodiny. Pak stříbro opláchnete ve vodě a nejlépe měkkým hadříkem nebo utěrkou z mikrovlákna vyleštíte.

Citron

Šedý povlak ze stříbrných příborů nebo svícnů snadno odstraníte s pomocí citronové šťávy a jedlé sody. Obě ingredience smícháte, aby vznikla pasta. Tu pak navlhčeným zubním kartáčkem nanesete na předměty a vyčistíte je. Nakonec je opláchnete ve vodě, vysušíte a vyleštíte třeba jelenicí.