5minutové čištění matrace pomocí peroxidu a jaru

Pro kvalitní spánek je důležité nejen zvolit správnou matraci, ale také se o ni následně dobře starat. Na její čištění vám přitom postačí 2 suroviny.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Aby byl tento zákrok skutečně efektivní, budete potřebovat dva domácí produkty. Nepochybně je najdete někde ve skříni. Můžete si přirozeně opatřit i nějaké běžně dostupné prostředky z drogerie nebo supermarketu. Následující řešení bude však výhodnější hned z několika důvodů. V první řadě jasně znáte složení svého čističe, protože jste si jej sami připravili. Zadruhé vám nehrozí různé alergie, jejichž příčinou je obvykle komerční chemie. A bude to celé mnohem levnější.

Jak snadno na skvrny na matraci?

Žluté skvrny na matraci rozhodně nejsou na pohled příjemné. Přestože je mnohdy kryje povlečení, obvykle o nich sami víte. Připomenou se při jeho výměně a někdy i v přítomnosti návštěvy. Což je dvakrát nepříjemné. Nemusíte ovšem čistit celou plochu, stačí se zaměřit na nečistoty. Budete k tomu potřebovat sklenici peroxidu vodíku a 120 ml saponátu na nádobí. Obojí je potřeba důkladně promíchat a pak nalít do rozprašovače. Směs ještě důkladně protřepejte a můžete se pustit do čištění matrace.

Stará postel s matrací iZdroj fotografie: Pixabay

Směs nastříkejte na konkrétní skvrny a nechte působit 3 minuty. To ovšem není všechno. Chopte se tedy zubního nebo jiného kartáčku, ideálně s měkkými štětinami, a třete skvrnu do té doby, než začne pěnit. Nepochybně si po nějaké době všimnete, že zabarvení světlá a postupně mizí. Matraci můžete nechat normálně vyschnout, nebo použijte fén na urychlení procesu.

Prášek a vysavač na oživení matrace

Kromě výše zmíněného receptu se také hodí matraci občas oživit a trochu provětrat. Velmi se vám k tomu bude hodit jedlá soda, vonný olej dle vašeho vkusu, vysavač a také jemné sítko. Matraci potřebujete nejdříve důkladně vysát, a to z obou stran i z boku. V misce poté smíchejte několik lžic jedlé sody a pár kapek esenciálního oleje. Prášek nasypte do sítka a poprašte celou matraci. Jedlá soda pohlcuje pachy, olej zase dodá příjemnou vůni.

Proležený a neforemný polštář se dá ještě zachránit. Menší povlak ho dá zase do pořádku

Tento zásyp nechte působit aspoň několik minut, matraci pak opět důkladně vysajte. Po nějaké době určitě ucítíte rozdíl a i pobyt v okolí matrace bude mnohem příjemnější. Tento zákrok se hodí minimálně jednou za několik měsíců. Krom toho, že si zpříjemníte spánek a veškeré činnosti v okolí matrace, bude vám dobře sloužit ještě mnoho dalších let.

ložnice interiér iZdroj fotografie: Pixabay

Prevence špinění matrace

Prevence budoucích problémů začíná už samotnou volbou matrace. Je proto dobré sáhnout po kusu s potahem, který je ochrannou vrstvou navíc. Ten je obvykle možné prát normálně v pračce. Chránič je pak vrstva, která se dává mezi matraci a prostěradlo. Prodlužuje totiž životnost výrobku, současně také zvyšuje komfort jeho užívání i tepelné podmínky. Vždycky jej vybírejte podle toho, jestli na něm bude spát dítě, dospělý, někdo s inkontinencí a podobně.

Skvrny od krve

Po moči jedna z nejhorších nečistot, ale i tohle se dá vyřešit. Čerstvou krev lze namočit do studené, případně ledové vody a pak jemně přetřít. Pozor, voda nesmí být teplá, jinak se vám krev záhy srazí a pronikne až do vláken. Smíchejte si v misce 3% peroxid vodíku, 1 lžíci soli a 1 lžíci saponátu na nádobí. Ze surovin vyrobte pastu, kterou opatrně naneste na skvrnu, a nechte zaschnout. Poté jemně oškrábejte. Na místo pak přikládejte hadřík s peroxidem.

Co nejhoršího jste na matraci vylili?

Zdroj: Genialne
Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Zobrazit další články