6 účinných triků pro bohatou úrodu rajčat | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Rajčata na vaší zahradě stávkují? Dejte na rady babiček a pojistěte si obrovskou úrodu těch nejsladších plodů

Rajčata na vaší zahradě stávkují? Dejte na rady babiček a pojistěte si obrovskou úrodu těch nejsladších plodů

Díky těmto zaručeným trikům budou vaše rajčata chutnat lépe než kdy dříve. Vyzkoušejte je a svou úrodu si vychutnejte třeba v tomto letním salátu.

sladka uroda rajcat vejce
Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)

Jistě jste již v životě měli možnost ochutnat rajčata vypěstovaná na zahrádce (tzv. domácí rajčata) a rajčata z obchodu. Tvarem a barvou jsou kupovaná rajčata celkem podobná těm „domácím“. Nejen profesionální mlsný jazýček šéfkuchaře však mezi nimi pozná rozdíl už po prvním kousnutí. Díky pár zaručeným trikům můžete sami zjistit, jak jednoduché je vypěstovat vlastní bohatou úrodu.

Potěšení z vlastní úrody

I když nedisponujete velkou zahrádkou, nebo vám na záhonku dochází místo, nemusíte mít z pěstování rajčat obavy. Rajčata se ráda plazí nahoru za sluncem, a tak můžete do předem připraveného záhonu vysadit i jen 2 až 3 sazeničky. Můžete dokonce zaexperimentovat a vysadit pár sazeniček do kyblíků a větších květináčů na terasu, balkón, nebo je postavit na volné slunné místo na zahradě.

Kromě toho, že jsou domácí rajčata velmi sladká a šťavnatá, jsou také velmi zdravá a na dlouho vás zasytí. A co pak s nimi? Určitě se vám vybaví stovky receptů, kde tak výborná rajčata upotřebit. Inspirovat se však můžete i tímto receptem.

5 triků pro pěstování rajčat

Abyste dosáhli bohaté úrody rajčat, stojí za to vyzkoušet některý z těchto triků:

  1. Hořká sůl (Epsomská sůl) – pro sladší a bohatší úrodu stačí jednou týdně posypat zem kolem rajčat hořkou solí. Stačí špetka na rostlinu.
  2. Rybí kosti – jste-li milovník rybích pochoutek, nemusíte se zbavovat zbylých kostí. Můžete je zapracovat do půdy. Za tuto cennou výživu se vám rajčata brzy odmění.
  3. Vejce – při výsadbě můžete ke každému semínku položit syrové vejce, nebo později sazeničku posypat rozdrcenými skořápkami. Vápník obsažený ve skořápkách je vynikající živinou pro vaše rajčátka.
  4. Jedlá soda – rostlinu rajčat můžete jednou týdně obsypat trochou jedlé sody. Musíte dát ale pozor, aby se část rajčat nedostala na zem a s jedlou sodou se nepotkala.
  5. Kávová sedlina – kávovou sedlinu rozmělněte a rovnoměrně promíchejte s půdou okolo stonku. Rajčata díky tomuto hnojivu budou mnohem lépe prosperovat.
cela i nakrajena rajcata na drevenem prkenku
Zdroj fotografie: Freepik

Recept na osvěžující salát

Rajčatový salát s feta sýrem, bazalkou, olivovým olejem a plátkem toastového chleba je ideální letní večeře. Obzvlášť v horkých letních dnech, kdy je největším potěšením trocha osvěžení. S tímto receptem zaručeně nešlápnete vedle.

Rajčata natrhejte těsně před přípravou salátu. Díky tomu zůstanou co nejdéle prohřátá od sluníčka. Nakrájejte je na středně velké kousky, posypte čerstvou bazalkou (větší lístky nasekejte nebo natrhejte), mořskou solí a nastrouhaným feta sýrem. Celý pokrm pak zakápněte olivovým olejem. Na ten nezapomeňte, protože do něj si můžete namáčet opečený toastový chleba.

Které triky pro pěstování rajčat se osvědčily vám?

Inspirujte se, jak docílit správné výsadby rajčat

Zdroj: Bhg