Vodní kámen ze záchoda zmizí za 15 minut: Na domácí tablety stačí kyselina citrónová a jedlá soda

Vyrobte si domácí tablety na čištění vodního kamene a zatočte tak s nečistotami nejen na toaletě. Stačí jen několik základních ingrediencí, které má většina z vás doma.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Vodní kámen v záchodové míse působí velmi nevzhledně. Jelikož tam neustále proudí voda, je logické, že právě na takovém místě se vodní kámen bude vyskytovat. Ale jak s ním co nejefektivněji zatočit bez použití zbytečných chemikálií? Podle všeho stačí namíchat speciální směs a z té pak vyrobit domácí tablety, které na vodní kámen v toaletě stoprocentně zapůsobí.

Vodní kámen je usazenina vápníku a hořčíku

Web Victoria Plum popisuje vodní kámen jako pevnou látku, která vzniká, pokud se rozpustný hydrogenuhličitan vápenatý přemění na nerozpustný uhličitan vápenatý. V okamžiku, kdy se odpaří tvrdá voda, se na povrchu kohoutků, van a různých baterií vytvoří usazeniny vápníku a hořčíku, a to právě v podobě nechtěného vodního kamene.

Čištění toalety není příliš oblíbená činnost. Produkty z obchodu, které jsou často plné chemie, většinou nefungují pod vodní hladinou a pokusit se s nimi vyčistit toaletu od těchto usazenin je tedy naprosto zbytečné. Jak říká paní Květa Z. z Velešína: „Doma máme tvrdou vodu, takže pořád bojuju s vodním kamenem. Kolem kohoutků nebo ve varné konvici si s ním poradím, ale v záchodě si nevím rady.“ Možnou variantou je pokusit se vodní kámen z toalety odstranit mechanicky. Ovšem i tak vynaložíte značné úsilí a výsledek nebude nikdy stoprocentní.

Kromě nápadu, o kterém jsme už na webu adbz psali, tedy vyčistit vodní kámen v toaletě tabletou na zubní protézu, lze stejně účinné tablety na vodní kámen vyrobit také doma. Stačí jen několik přísad, které má každý doma ve své spíži. Připravte si kyselinu citronovou, jedlou sodu a případně esenciální olej. Domácí odvápňovací tablety tvoří tyto ingredience smíchané ve správném poměru, jak radí web Genialne.

čistý záchod iZdroj fotografie: Pexels
Vyčistěte toaletu pomocí octu a jedlé sody

Použití esenciálního oleje provoní celou vaší koupelnu

K výrobě tablet na vodní kámen smíchejte 1/3 hrnku jedlé sody s 1/2 hrnku kyseliny citrónové a také s pár kapkami esenciálního oleje a lžící vody. Směs důkladně míchejte, dokud nezískáte konzistenci navlhlého písku. Tuto hmotu pak umístěte do formiček na led a v mrazáku je nechte několik hodin zmrznout. Po zmrznutí tabletu jednoduše vhoďte do znečištěného WC a nechte ji zhruba patnáct minut působit. Použít můžete naráz i dvě tablety, a pokud i po patnácti minutách kámen v toaletě stále drží, můžete tabletu nechat účinkovat i mnohem déle.

Použití esenciálního oleje není nutností, ale vaši koupelnu dokáže nádherně provonět. Web Homemade on our Homestead vyzdvihuje domácí tablety do záchodové mísy pro jejich přírodní složení. I vy jistě oceníte, když se vyhnete použití silných komerčních chemikálií, které obsahují agresivní složky jako bělidlo.

Jak čistíte toaletu od vodního kamene?

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Marie Möglichova

Zobrazit další články