Každý správný zahradník ví, že cukety mají nejradši hnůj a kyselinu citronovou. „Vymáčkněte“ z rostliny maximum
Cukety patří mezi oblíbené druhy zeleniny, které rostou téměř na jakékoliv úrodné půdě. Pokud jim však dopřejete správná hnojiva, přinesou vám více plodů.
Obsah článku
Je obecně známo, že pěstování cuket je poměrně snadný úkol. Semena vyklíčí téměř v jakékoliv úrodné půdě a rostlina sama o sobě přinese pokaždé alespoň několik plodů. Mnoho lidí ovšem neví, že přidání správného hnojiva do jejich půdy účinně podpoří jejich kvetení, plodnost a imunitu vůči škůdcům. Níže se proto můžete seznámit s těmi nejlepšími možnostmi hnojení, díky kterým vám cukety přinesou mnohem větší úrodnost.
Cukety milují dusík a organické látky
Aby vám cukety přinesly co největší úrodnost, je zapotřebí pochopit, co je pro jejich růst nejdůležitější. Jednak potřebují hodně světla, protože ve stínu mohou začít chytat plíseň – proto hodně záleží na volbě místa jejich výsadby. A zadruhé potřebují ke svému dozrání, stejně jako všechny tykve, dostatek vody. Co ale vyžadují nejvíce, je správná výživa, tedy přesněji řečeno vhodné organické látky.
Určitě jste si již někdy všimli, že se jak cuketám, tak i například dýním, skvěle daří na kompostu. Ten jim totiž dodává hojné množství dusíku, který pro svou plodnost a zdravé kvetení potřebují. Pokud tedy chcete získat co největší úrodu, je zvláště důležité, abyste hnojili své cukety zpravidla organickou směsí s dostatkem dusíku – a to již od okamžiku, kdy na rostlinách vyroste druhý pravý list. Tímto způsobem byste měli pokračovat až do jejich kvetení, přičemž směsí byste je měli zalévat každých 10–12 dní.
Granulovaný drůbeží hnůj
Mezi nejosvědčenější hnojiva, které cukety naprosto milují, patří především směs granulovaného drůbežího hnoje. K přípravě zálivky budete potřebovat 1 plnou litrovou sklenici na 10 litrů vody. Roztok pořádně promíchejte a nechte 2 hodiny louhovat. 1 litr získaného koncentrátu následně rozpusťte v dalších 10 litrech čisté vody a každých deset dní nalijte jednu sklenici pod každý keř.
Síran železitý a kyselina citronová
Abyste zabránili vyčerpání dusíku v cuketách, je také dobré postříkat je jednou týdně roztokem z chelátového železa. Můžete si buď zakoupit již hotový přípravek, nebo si ho vyrobit sami. Připravte si větší kbelík, vyplňte ho vodou a následně v něm rozpusťte 1 čajovou lžičku síranu železitého a 1 polévkovou lžíci kyseliny citronové. Jde o skvělý způsob, jak snadno normalizovat přísun dusíku do cuket skrze listy a zajistit tak jejich zdravý růst a hojnou úrodu.
Jaký způsob pro lepší růst cuket se osvědčil vám?
Zdroj: Bhg
udalosti247.cz
6 h
udalosti247.cz
7 h
udalosti247.cz
7 h
udalosti247.cz
7 h