Statisíce lidí schytají na jaře pokutu 25 000 Kč. Stačí malé nedopatření a už se vezete

Někteří lidé mohou během jarních měsíců schytat vysokou pokutu. Na pozoru by měli být zejména ti, kteří se chystají spalovat trávník a listí.

i Zdroj fotografie: Kateřina Vondrisková pro adbz
                   

S příchodem jara se většina zahrádkářů chystá zbavovat trávníku a listí, které jim zbylo z podzimu nebo se v průběhu týdnů začíná hromadit. Někteří z nich se však dopouští poměrně zásadní chyby, a to zejména pokud chtějí tento bio odpad spálit. V takovém případě jim totiž dle Hasičského záchranného sboru České republiky hrozí pokuta až 25 000 Kč. A pokud by se takové činnosti dopustili na volném prostranství, situace může být ještě horší. 

Pálení odpadu na zahradách 

Pokud se chystáte na jarní úklid zahrady, rozhodně se vyhněte spalování suché trávy. Nejenže tím ohrožujete své okolí případným požárem, ale také vážně porušujete zákon o požární ochraně (č.133/1985 Sb.). Ten totiž nakazuje jakékoli pálení hořlavých látek, zejména na volném prostranství, nahlásit územně příslušnému HZS kraje, který může stanovit další podmínky pro tuto činnost – nebo ji také dané osobě případně zakázat. 

Rovněž je nutné se vždy ujistit, že je oheň zajištěn proti případnému rozšíření do okolí a nezpůsobí požár. Pokud byste tak neučinili, může vám být uložena pokuta ve výši 25 000 Kč. V případě, že jste výše stanovená pravidla nedodrželi a spalovali jste hořlavé látky na volném prostranství, úřady vám mohou udělit pokutu mnohonásobně vyšší, a to do 500 000 Kč. Jednotky hasičského sboru také varují před častými požáry na území ČR. 

Listí na zahradě iZdroj fotografie: Depositphotos
Za pálení listí a trávníku můžete schytat vysokou pokutu.

Hasiče trápí časté požáry 

V posledních letech dle Hasičského záchranného sboru České republiky neustále dochází k nárůstu počtů požárů v České republice. Tato skutečnost má co do činění i se spalováním odpadu na zahradách a ve volném prostranství. Pokud se tedy chystáte takovou činnost vykonávat, raději dodržujte stanovená pravidla a vždy se ujistěte, zda to umožňuje zákon. Na webu adbz jsme také psali o pokutě, která hrozí majitelům nemovitostí

Jaké zkušenosti máte s pálením trávníku vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články