Tyto psí rasy přináší smůlu a svému majiteli doslova můžou zničit život. Kdo si je pořídí, hodně riskuje

Ne všechna plemena psů jsou oblíbená. Podle lidových pověr a obecných zkušeností existují dokonce psi, kteří vám přinesou neštěstí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Češi jsou národem pejskařů. Svého chlupatého parťáka má každý pátý z vás, což znamená, že se naší krajinou prohání více než 2 miliony psů. Ne všichni chovatelé ale dostatečně zvážili výběr plemene. Státní veterinární správa odhaduje, že počet psů odložených do útulků se pohybuje v desítkách tisíc. Nejčastěji zde končí psi, kteří mají nějaký zdravotní nebo sociální problém, popřípadě se jim jejich (bývalý) majitel nedokázal věnovat či podcenil své schopnosti.

Místo radosti jen neštěstí

Koupě psa se velmi liší od nákupu například kola nebo televize. Pes je živé zvíře, o které se musíte starat podobně, jako pečujete o své děti. Zkraje musíte naučit štěně vhodnému chování, a sice nekousat nábytek a obuv, čůrat venku, poslechnout povely apod. Mnoho chovatelů začátečníků bohužel výchovu psa podceňuje. Výsledkem je rozčarování, ztráta trpělivosti a v krajním případě odsun chlupáče do útulku.

Přitom by stačilo věnovat více pozornosti výběru vhodného plemene. Když si pořizujete psa, vždy přihlédněte k jeho nárokům. Potřebuje hodně pohybu, budete se mu muset pravidelně starat o srst, je dominantní, a tudíž vhodný pouze pro zkušené chovatele? Vždy mějte na paměti své vlastní možnosti, ať již psychické, fyzické, finanční nebo časové. Když je podceníte, nebude vám to se psem klapat a oba skončíte nešťastní.

Pověry a předsudky

Zatímco některá tvrzení se zakládají na reálné zkušenosti, jiná jsou podložená pouze pověrami. Reálný základ má kupříkladu obava z adopce psů z útulku. Psi, které sem jejich majitelé odsunou, mají často nějaký zdravotní nebo psychický problém, který je nutné řešit. Mnoho z nich bývá konfliktních (čili špatně socializovaných), bázlivých nebo traumatizovaných.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Na předchozí zkušenosti se zakládá i obava před toulavými psy. Ti přináší neštěstí pravděpodobně proto, že vás mohou ohrozit, jelikož při honbě za potravou ztrácí bázlivost a začínají převládat jejich pudy. Navíc, mezi toulavá plemena patří kupříkladu pyrenejský horský pes, jack russell teriér nebo labradorský retrívr; tedy plemena, která vám dokáží ublížit. Podle pověr nosí smůlu černí psi. S démony a podsvětím je podle webu ExtraFit spojují v Saudské Arábii i na Britských ostrovech.

Celosvětově neoblíbená jsou bojová a těžko zvladatelná plemena bez ohledu na svou barvu (např. akita inu, argentinská doga, bandog, brazilská fila). Některé země je dokonce odmítají pustit přes hranice. Stránka KrmimKvalitne uvádí, že Belgie na svém území nestrpí rotvajlery. Československý ovčák a další kříženci vlků mají zákaz vstupu do Norska a Finska. Francie, Německo a Chorvatsko zase vyžaduje průkaz původu psa, jinak se vystavujete riziku jeho odebrání.

Které psí plemeno je vaše nejoblíbenější?

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Zobrazit další články