K odstranění skvrn z oblečení není nutný prací prášek. Ušetřit lze výrobou domácí směsi ze soli a jedlé sody

Vaše oblečení bude opět jako nové i bez namáhavého drhnutí a chemikálií. Pomůže vám tato přírodní účinná směs ze soli a jedlé sody.

praní i Zdroj fotografie: Freepik
                   

I s těmi nejodolnějšími skvrnami si dokážete snadno poradit, pokud víte, po čem sáhnout. Nemusíte nutně kupovat speciální prací přípravky plné nebezpečných chemikálií, jejichž dlouhodobé používání je škodlivé nejen pro životní prostředí, ale i vaše vlastní zdraví. Namísto toho využijte přírodní směsi, ty vás totiž navíc podle portálu Dům&Zahrada vyjdou jen na pár korun.

Jak se zbavit skvrn na oblečení

Vaše kuchyně je ve skutečnosti plná pokladů, které lze při čištění a praní oblečení využít. Mezi ty nejúčinnější patří například ocet, sůl, citrón a jedlá soda, na něž jsme upozorňovali už v dřívějším příspěvku na adbz. S jejich pomocí odstraníte i zaschlé skvrny od kávy nebo čaje, s nimiž si běžný prací prášek ani gel častokrát nedokáží poradit.

Výhody používání přírodních přísad

Tím, že upustíte od používání pracích prostředků, se vyhnete také nutnosti kontrolovat, zda je jejich použití pro daný materiál bezpečné. Kromě toho je používání přírodních surovin mnohem ekonomičtější, jak potvrzují i informace na webu ProŽeny. Využít je lze na všechny typy tkanin, aniž byste riskovali jejich poškození, a nezabere vám to ani více času. Také je rádi využíváme na nejrůznější skvrny, o které není s dětmi nouze.

čisté prádlo iZdroj fotografie: Freepik
Vyrobte si doma směs ze soli, jedlé sody a esenciálního oleje a odstraňte i ty nejhorší skvrny

Na co se při praní spolehnout

Jedlá soda je univerzálním pomocníkem nejen při vaření a pečení, ale také při úklidu celé domácnosti. Při praní dokáže navíc změkčit tkaniny a odstranit i nepříjemný zatuchlý zápach. Sůl zase pomáhá ochránit barvy před vyblednutím nebo vzájemným obarvením. Podobně funguje i bobkový list, o němž jsme psali více už v předchozím článku na adbz.

Vyrobte si směs na praní

Skvělou kombinaci získáte smícháním několika lžic jedlé sody se solí a pár kapkami libovolného esenciálního oleje. Na plnou pračku budete potřebovat 2 polévkové lžíce této směsi. Vyrobit si však můžete i větší množství a to pak skladovat ve vzduchotěsné nádobě, jak doporučuje i naše čtenářka Dominika P. z Litvínova: „Na odolné skvrny mám doma směs z jedlé sody, soli a vonného oleje. Nesmí však přijít do styku s vlhkostí, jinak ztvrdne a špatně se používá.“

Čím odstraňujete odolné skvrny z oblečení vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Zobrazit další články