Návod na stylové dlaždice bez jejich výměny | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Dodejte starým zašlým dlaždicím šmrnc za pár korun. Koupelna i kuchyně se opět proberou k životu, i bez rozsáhlé rekonstrukce

Dodejte starým zašlým dlaždicím šmrnc za pár korun. Koupelna i kuchyně se opět proberou k životu, i bez rozsáhlé rekonstrukce

Dlaždice se jednoduše dají upravit tak, aby vypadaly moderně, aniž byste je museli měnit nebo vyhazovat obrovské sumy peněz za nové. Stačí jen trocha času a trpělivosti.

dlazdice natirani valecek
Se souhlasem Royal Design Studio Stencils

Mnozí lidé chtějí, aby jejich dům vypadal co nejlépe. Někdy to ale znamená vložit do úprav velké peníze, což si mnoho lidí nemůže dovolit, nebo pouze nechce zbytečně utrácet. Existuje ale způsob, jak dlaždicím ve vašem domě dodat krásný vzhled, aniž byste za ně museli příliš utrácet. Stačí trocha vynalézavosti a můžete se vyhnout zbytečnému vyměňování dlaždic za jiné.

Co budete potřebovat

  • Sada šablon
  • Křídové barvy
  • Základní nátěr na vodní bázi
  • Polyuretanový lak na parkety na vodní bázi
  • Akrylové barvy dle vašeho výběru
  • Ředidlo
  • Čistič (pro čištění dlaždic před malováním)
  • Malý štětec, malířský váleček, houbový váleček, tác
  • Krycí pásku
dlazdice vzor malovani
Se souhlasem Royal Design Studio Stencils

Začíná se nátěry základní a křídovou barvou

Nejdůležitější je povrch dlaždic řádně očistit. Nestačí pouze hadr a teplá voda, je zapotřebí na něj použít klidně i drátěnku. Je totiž důležité, aby byl povrch před nanesením barvy naprosto čistý. V opačném případě hrozí, že bude otisk hrbolatý od pozůstalých nečistot, nebo se může stát, že na něm budou fleky poté, co se smetí odhrne spolu s barvou.

Jakmile jsou dlaždice zcela očištěny a jsou suché, můžete je natřít základním nátěrem. Plocha dlaždic se vám bude nejsnadněji dělat válečkem, zatímco spáry kartáčem. Čekejte nejméně dvě hodiny, než barva zaschne, a teprve poté můžete nanést další vrstvu. Tu je potřeba rovněž nechat alespoň dvě hodiny schnout, než budete pokračovat. Nikam nespěchat je v tomto případě klíčové. Hrozí totiž, že pokud začnete moc brzy, barva se neroznese souměrně.

dlazdice vzor detaily
Se souhlasem Royal Design Studio Stencils

Jakmile je základová barva naprosto suchá, můžete pokračovat s barvou křídovou. Proces je naprosto stejný jako u základové barvy. Jsou potřeba dvě vrstvy, které mezi sebou budou mít dostatek času uschnout. Pokud vás napadlo použít stejný váleček a štětec, nedělejte to. Musíte je nejprve pořádně vymýt a teprve poté by mělo být bezpečné je použít. Byla by ale velká chyba to udělat bez očištění od předešlé barvy. Nejbezpečnější je použít nový váleček a štětku.

Vzor a barvy jednotlivých dlaždic

Dalším krokem je smíchání akrylových barev s ředidlem. Pokud si na to ale netroufáte, není čeho se bát. Existují i barvy přímo navržené na dlaždice. Ty se však mohou velmi prodražit, a tak je potřeba se rozhodnout, nakolik věříte svým schopnostem. Volba barev je zcela na vás. Měly by ale být pastelové, ty totiž vypadají na dlaždicích nejpřirozeněji.

Jakmile máte barvu připravenou, je načase položit vámi zvolené šablony na dlaždice a upevnit je v rozích lepící páskou. Poté drobným štětcem můžete začít natírat otvory v šabloně. Vůbec se nemusíte omezovat pouze na jednu barvu. Šablony rovněž mohou být různé, dlaždicím to alespoň dodá exotičtější vzhled.

dlazdice vzor hotovo
Se souhlasem Royal Design Studio Stencils

Poslední úpravy a je hotovo

V případě, že zvolíte více barev, si ale dejte pozor na to, abyste je střídali u všech šablon stejně. Vzhled můžete ještě vylepšit tak, že budete na štětec tlačit střídavě více a méně. Tím se vytváří zajímavý mlhavý efekt.

Jakmile máte všechny dlaždice pokryté šablonami a barvy na nich jsou zaschlé, je načase šablony sundat a vrhnout se na poslední krok. Natřete polyuretanovým lakem dvě vrstvy po celé ploše dlaždic, přičemž mezi jednotlivými vrstvami musí být pauza, aby stihly uschnout. Poté už jen několik hodin počkáte, až zaschne i poslední vrstva, a vaše vysněná dlažba je hotová.

Jaké další levné úpravy znáte vy?

Zdroj: Royal Design Studio Stencils