Jak vyprat skvrny od trávy, aniž byste poškodili oblečení
adbz.cz » Hobby » Skvrny od trávy se dají snadno vyprat pomocí soli, amoniaku či peroxidu

Skvrny od trávy se dají snadno vyprat pomocí soli, amoniaku či peroxidu

Ušetřete si čas i námahu s čištěním skvrn od trávy. Díky těmto běžně dostupným surovinám bude vaše oblečení dokonale čisté a opět jako nové.

prat drziny v ruce
Zdroj fotografie: iStock

Teplé dny přímo lákají k pobytu v přírodě, parku nebo na zahradě. Čím více si venkovních aktivit užíváte, tím větší je pravděpodobnost, že se vaše oblečení ušpiní. Nemusíte kupovat drahé speciální prací prostředky plné nebezpečných chemikálií, abyste svým oblíbeným kouskům vrátili jejich původní vzhled. Tento problém snadno vyřešíte pomocí surovin z vaší domácnosti.

Jak se jednoduše zbavit skvrn

Přestože existuje mnoho čisticích přípravků, jejich častým používáním můžete ve skutečnosti napáchat více škody než užitku. Některé prostředky způsobují poškození materiálu, ze kterého je oblečení vyrobeno, nebo seprání původního vzoru či vyblednutí barev. Tomuto však snadno předejdete, pokud k odstranění skvrn využijete některý z těchto triků.

Použijte sůl

Tento způsob čištění je opravdu snadný a zabere vám jen pár minut. Stačí v jedné sklenici čisté vody rozpustit jednu polévkovou lžíci soli a pořádně zamíchat. Poté připravený roztok naneste na skvrnu od trávy a nechte působit alespoň 40 minut. Nakonec vložte oblečení do pračky a zapněte vhodný prací program. V případě potřeby postup opakujte, dokud skvrna zcela nezmizí. Ostatně sůl prospěje i vaší pračce.

pracka pradlo prani
Zdroj fotografie: Depositphotos

Zbavte se špíny amoniakem

Tento roztok vám pomůže především s velmi světlými až bílými kusy. Postup použití je úplně stejný jako v případě soli. Jednu sklenici vody smíchejte s polévkovou lžící amoniaku a naneste na 40 minut na skvrnu. Následně nastavte prací program s ohledem na praný materiál a pračku zapněte. Pokud je to nutné, celý proces zopakujte pro dosažení co nejlepších výsledků.

Amoniak nahraďte peroxidem

Ani tento přípravek není vhodný k čištění tmavého oblečení, protože by v něm mohl vytvořit světlé až bílé skvrny. Bezpečně jej však využijete při čištění bílého prádla. Stačí jen 3% roztok peroxidu vodíku nanést na znečištěnou oblast a půl hodiny nechat na skvrně působit. Nakonec skvrnu opláchněte pod proudem vody a opět dejte vyprat, jak jste zvyklí.

Další způsoby, jak vyčistit odolné skvrny

Ve vaší domácnosti se ukrývá mnoho surovin, které lze k čištěné odolných skvrn využít a nahradit jimi běžné prací prostředky, které nejsou tak účinné. Mezi nejoblíbenější patří jednoznačně jedlá soda nebo ocet. Velkou roli při odstraňování skvrn hraje také způsob sušení, protože sluneční paprsky dokáží některé zbytky skvrn samy zaručeně odstranit a bílé prádlo více vybělit.