Koberec: jak ho správně vybrat a udržovat čistý | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Nekupujte nový koberec jen proto, že je zašlý nebo špinavý. Jde jednoduše vyčistit i bez drahých přístrojů

Nekupujte nový koberec jen proto, že je zašlý nebo špinavý. Jde jednoduše vyčistit i bez drahých přístrojů

Vybrat si ten správný koberec, který podtrhne charakter vašeho bydlení, je důležitý úkol. Stejně tak jako udržet váš koberec čistý.

rozlite vino koberec
Zdroj fotografie: iStock

Koberce zažívají obrovský comeback. Většina designérů vám řekne, že každý pořádný obývák potřebuje koberec. A protože takový výrazný prvek jako koberec bude mít velký vliv na celkové vzezření a vyzařování místnosti, je jeho výběr velmi zodpovědná úloha. Správný koberec může vaši domácnost zdobit desítky let. Naopak špatný koberec bude každodenní připomínkou promarněných peněz. Podívejte se na to, jak správně vybírat a jak ho udržovat čistý díky přírodním prostředkům z vaší kuchyně.

Jak správně vybrat koberec

Při výběru koberce byste měli zohlednit několik základních kritérií, mezi něž patří velikost, množství, vzor a v neposlední řadě i materiál. Pravidlem je, že čím je místnost větší, tím více kusů koberců si do ní můžete dovolit dát. Díky více kusům koberců tak můžete vytvořit různé zóny. V prostorech s otevřeným konceptem tak můžete koberci vizuálně vyčlenit jídelní prostor, odpočinkovou zónu i mediální zónu.

Můžete se rozhodnout pro něco decentnějšího nebo investovat do koberce solitéru, který definuje celý prostor. Rozhodnutí závisí na vašich osobních preferencích, stejně jako na vaší celkové vizi designu. Koberec s výrazným vzorem může sloužit jako určující prvek obývacího pokoje, ale protože má tak velký dopad, je to volba, která vyžaduje odvahu a jistou dávku extravagance a představivosti. Pro uvolněnější, zenová prostředí jsou vhodné krásné sisalové koberce se vzory, jako jsou rybí kosti a jemné proužky.

Účinný způsob čištění

Pokud už jste si koberec vybrali, zde je účinná metoda, která vám pomůže vyčistit ho do hloubky tak, že vlákna zůstanou čistá a svěží. Tento přírodní čistič je mnohem levnější a účinnější než ty, které jsou běžně dostupné v obchodě. Na přípravu prostředku do lahvičky s rozprašovačem budete potřebovat:

  • 1 lžíce jedlé sody,
  • ⅓ šálky octa,
  • 1 lžíce prostředku na mytí nádobí,
  • horkou vodu.
Koberec s výrazným vzorem
Zdroj fotografie: Depositphotos

Vložte všechny přísady do lahvičky s rozprašovačem a dolijte ji po vrch horkou vodu. Protřepejte a naneste na skvrnu na koberci nebo na celý povrch. Důkladně kartáčem vmasírujte do koberce, aby se vyčistila i špína hluboko uvnitř, a nechte 20 minut působit. Poté vysajte koberec a máte hotovo.

Jaký je váš způsob čištění koberců?

Zdroj: TheSpruce