Trouba se dá vyčistit za 5 minut –⁠ bez chemie a drhnutí. Na silné znečištění pomáhá sůl

Čistění trouby je jednou z nejméně oblíbených domácích prací. Naštěstí stačí trocha soli a několik minut práce a mastnota i zapečeniny budou pryč.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Většina domácností je zásobena chemickými prostředky z drogerie, jenomže při dnešních cenách se hodí, pokud můžete alespoň v tomto směru ušetřit. Chytré ženy moc dobře vědí, že k dokonalému a efektivnímu vyčištění trouby nepotřebují předražené produkty, hravě si vystačí s přírodními věcmi, které najdou vždy doma.

Vyhněte se použití chemických prostředků

Při bližším prozkoumání složení čistidel z drogerie zůstane nejeden udiven. Je úplně jasné, že fungují, protože obsahují silné chemikálie. Ty jsou však při špatném užití pro člověka nebezpečné, nemluvě o tom, jak jsou nevhodné z ekologického hlediska. Mohou navíc například narušit dýchací cesty a pořádně je podráždit. Je tedy nutné s nimi pracovat v rukavicích, a úplně nejlépe také při otevřeném okně.

Se solí a jedlou sodou dokážete divy

Při pohledu na mastnou troubu se vám udělá špatně. Je naprosto jasné, že před vámi stojí nelehký úkol. Ale pokud máte doma obyčejnou sůl a jedlou sodu, máte vyhráno. Kombinace dvou běžně dostupných ingrediencí vyčistí troubu doslova za chviličku. Jen musíte vědět, jak na to. Nebojte se, že by se jednalo o náročnou disciplínu. Je to snadnější, než si myslíte.

rozsypaná sůl iZdroj fotografie: Pexels

V jednoduchosti je síla

Vyzkoušejte postup, který je léty prověřený a funguje i na velkou mastnotu a zapečeniny. Z 1 lžíce soli, 1 lžíce jedlé sody a 2 lžic vody vytvořte konzistentní hmotu. Měla by mít kašovitý vzhled. Dle potřeby gramáž znásobte. Z trouby vytáhněte rošty a poté aplikujte na povrch trouby pastu. Nato zavřete dvířka a směs nechte působit přes noc. Mix by měl ztvrdnout.

Ráno budete překvapeni

Na ztvrdlou plochu položte papírové ručníky namočené v teplé vodě, hmota povolí a gumovou stěrkou ji i s nečistotami snadno odstraníte. Po chvíli spatříte, jak by měl povrch vaší trouby vlastně vypadat. V závěru otřete vnitřek trouby roztokem octa a vody, protože jej tím dezinfikujete. Tímto postupem účinně vyčistíte troubu a s prací budete brzy hotoví. Vyhnete se použití chemických látek, které by měly být až tou poslední možností, jak s mastnotou zatočit.

A čím čistíte mastnou troubu vy?

Zdroj: Arm&Hammer
Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Michaela Hajdová

Zobrazit další články