Změnila opuštěné veřejné toalety na útulný byt | adbz.cz

Od města odkoupila nepoužívané veřejné toalety. Svépomocí je předělala na vysněný přepychový byt, výsledek vyrazí dech

Vidět potenciál v opuštěných veřejných toaletách se podaří jen málokomu. To, že je to reálné, dokazuje londýnská budova, která prošla rozsáhlou rekonstrukcí.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Laura Clark
                   

Architektura je náročný, ale velmi kreativní obor. Pokud má někdo nadání, dokáže vidět úžasné věci i na místě, kde jiní vidí jen prach a špínu. Dokazuje to příběh mladé architektky Laury, která viděla potenciál i v opuštěné budově veřejných toalet. I přesto, že jí rodina i přátelé od jejího nápadu odrazovali, stála si za svým a vybudovala úžasné rekreační místo. 
Místo, o které nikdo nestál 

Dlouho neudržované toalety se nachází v blízkosti Crystal Palace Parade v Londýně. Jejich velikost je pouhých 55 metrů čtverečních, proto by zde málokdo hledal něco jiného, než právě veřejné toalety. Lauru toto místo ale dokázalo během chvíle okouzlit a neviděla zde to, co vidí ostatní. Místo rozpadlých a zpustošených toalet si ihned představila, jak by mohly místnosti s trochou péče a kreativity vypadat. 


iZdroj fotografie: Se souhlasem Laura Clark

Na místo narazila krátce po ukončení studia na umělecké škole v Glasgow. Byla v té době plná ideálů a kreativních nápadů, a tak hledala místo, kde by je mohla realizovat. A právě opuštěné veřejné toalety se pro tento její plán jevily jako ideální řešení. Jelikož chtěla v Londýně jako architekt prorazit, rozhodla se, že její první změna musí být natolik radikální a zásadní, aby ostatním vyrazila dech. 

Boj s úřady byl obtížný, nakonec ho ale vyhrála

Samozřejmě prvním problémem, se kterým se musela poprat, bylo vybojování povolení k této změně. Když svůj plán poprvé vyslovila nahlas, mnoho lidí jí nevěřilo, a sama přiznává, že se občas setkala i s posměšnými úšklebky.

Svého plánu se ale nevzdala, protože si byla moc dobře vědoma, že jedině takto kontroverzní přeměnou se může dostat do povědomí. Tahanice s úřady nakonec vyhrála, a mohla se tak do přeměny vrhnout. 

Budovu od města odkoupila a bez dalšího zbytečného otálení se vrhla do jejího předělání. Za cenu kolem 2 milionů korun dokázala z děsivého a rozpadlého místa vybudovat moderní byt. Ten je nejen útulný, ale působí i velmi prostorně, a dokonce i plný světla. V porovnání s tím, jak místnosti vypadaly, když objekt zakoupila, je až k neuvěření, co z něj dokázala udělat. A to je přesně to, co pro svou kariéru potřebovala.

Zdroj: Web Urbanist

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 7258 hlasů
Nahlásit chybu
JakZdravě.cz
Léčba bolestivého sedacího nervu za pouhých 10 minut. Bez nutnosti léků a lékařské návštěvy
DámskýDeník.cz
Zdánlivě nevinné vyvolávání duchů stálo jednu z dívek život. Na něco důležitého totiž zapomněly
Události247.cz
Zdražování nabralo na síle. Ministryně financí Schillerová odmítá svůj podíl viny a dále rozdává úsměvy
VědaŽivě.cz
Zabití Josefa Odložila má dvě verze. Proč došlo k omilostnění syna zabijáka? Věra Čáslavská důvod neunesla