Postavit skleník z PET lahví zvládnete za jedno odpoledne. Je odolný a vyjde vás sotva na pár stovek
Postavit si na zahradě skleník z plastových lahví není vůbec složité. A právě konec zimy je nejlepším časem, kdy se do takového projektu pustit.
Samozřejmě je potřeba se na takový projekt připravit, hlavně tedy získat zásoby materiálu na stěny. Můžete se ovšem zeptat svých sousedů či známých, případně navštívit blízký les a zároveň tak udělat dobrý skutek. V takové lokalitě často najdete víc lahví, než budete nakonec potřebovat. Upřímně, pokud by tento postup použila většina zahrádkářů, pravděpodobně dojde k masivnímu odlivu materiálu ze skládek, které plasty přímo přetékají.
Obdélníkový skleník s dřevěným rámem
Abyste si mohli vlastníma rukama postavit skleník z plastových lahví, budete nevyhnutelně potřebovat rám v podobě domu. Ten vyrobte z dřevěných nebo kovových stojanů a mnoha, mnoha, opravdu mnoha plastových lahví. Přesný počet je dosti těžké odhadnout, odvíjí se od celkové velikosti, rozměrů stavby a dalších podmínek. Stejně jako jsou různé rozměry stavby, jsou různých velikostí i samotné lahve. Jde tedy těžko poradit, kolik čeho opatřit.
Nagy öröm a zöldlelkű embereknek, ha hasznosítani tudnak valami olyasmit, amit eddig a szelektívbe hordtak. Ötleteket…
Zveřejnil(a) hobbikert.hu dne Čtvrtek 25. února 2016
Každá samostatná část stěny bude vyplněna plastovými lahvemi, které budou vloženy jedna do druhé. Musíte tudíž odříznout dno lahve tak, aby řez padl na její zaoblenou část. Průměr výsledného otvoru tak musí být o něco menší než nejvyšší průměr samotné lahve. Lahve následně zasuňte jednu do druhé a vytvořte jakousi dlouho válcovitou trubku. Nepomůže je jen nasadit, musí skutečně držet, je tedy potřeba je do sebe natlačit silou.
Vzájemné zpevnění a dotažení
Horní a spodní část potrubí je nutné připevnit k vodorovným částem rámu samotného skleníku. Potřebujete tedy vyzvednout celou stěnu. Mezi sebou můžete trubky upevnit lepicí páskou nebo je silně stáhnout provazem. Vyjdou vám tak vlastně určité bloky, které je potřeba navzájem propojit. Pozor ovšem na odolnost spojů, aby přežily změnu teplot nebo deště. Postupně sami nejspíš přijdete na to, jakou metodiku přesně zvolit.
Pro dodatečné upevnění stěn i stropu skleníku se hodí navléknout plastové lahve – respektive bloky – na lano a přivázat je k rámu. Dbejte také na ukotvení samotné stavby, která může vyjít jako poměrně lehká. Během stavby se s ní bude sice dobře manipulovat, ale stačí pořádný poryv větru nebo náraz a vaše dílo bude na druhém konci zahrady. Mohou pomoci třeba stanové kolíky nebo ukotvení ke kamenům podle místních podmínek.
Jak velký skleník na zahradě máte?