Receptura našich prarodičů: Nalijte do záchodu horký ocet s jedlou sodou
adbz.cz » Hobby » Receptura našich prarodičů: Na likvidaci vodního kamene v záchodové míse stačí horký ocet s jedlou sodou

Receptura našich prarodičů: Na likvidaci vodního kamene v záchodové míse stačí horký ocet s jedlou sodou

Když se v záchodové míse zabydlí vodní kámen, je po legraci. Nejedná se výhradně o estetický problém, tento typ usazeniny vám může ucpat i potrubí.

spinavy zachod s usazeninami
Zdroj fotografie: Depositphotos

Zažloutlá záchodová mísa vypadá na první pohled nevzhledně, a navíc vám může časem způsobit nemilé obtíže. Nashromážděný vysrážený uhličitan vápenatý neboli vodní kámen vytváří velké nebezpečí a dokáže ucpat potrubí. Díky octu, který se nachází v každé domácnosti, se ho efektivně zbavíte. Takhle to dělali už naše babičky a dědečkové.

Zbavte se vodního kamene jednou pro vždy

Nehezky vypadající nažloutlý povlak se objevuje zejména v domácnostech, kde je starší kanalizační potrubí. Pokud nechcete utrácet za služby instalatéra, vyřešte si problém s vodním kamenem sami. Postačí vám k tomu jen pár cenově dostupných ingrediencí. Za pomoci octu, jedlé sody a vroucí vody se zbavíte ucpaných odtoků v expresním čase. Jako bonus to bude u vás na toaletě příjemně vonět a záchodová mísa oslní čistotou.

Co budete potřebovat

Před aplikací si připravte 250 gramů jedlé sody, 100 ml octa, 2,5 litru vroucí vody a velký hadr. Sami vidíte, že se jedná o ingredience, s nimiž v domácnosti běžně pracujete a jsou cenově dostupné.

cista toaleta
Zdroj fotografie: Depositphotos

Postup je snadný a účinný

1. Jako první si připravte hrnec a zahřejte v něm ocet.
2. Poté se zaměřte na odtok záchodové mísy a posypte ho jedlou sodou.
3. Bez prodlení nalijte do mísy připravený zahřátý ocet.
4. Vzápětí ucpěte odtok větším hadrem.
5. Již po chvíli spatříte, jak začíná směs jedlé sody a octa reagovat.
6. Vyčkejte cca půl hodiny a do záchodové mísy pomalu nalívejte vroucí vodu. Při nalévání si však dávejte pozor, aby na vás horká voda nevystříkla.
7. Po pár minutách opláchněte záchodovou mísu studenou vodou. Výsledný efekt zpozorujete okamžitě, vodní kámen zmizí ve vodovodním potrubí a toaleta bude jako nová.