Zbavte se jetele z trávníku: 2složkový roztok z toho, co máte doma
adbz.cz » Hobby » Jetel v trávníku už nebude problém. Ocet a saponát jsou jeho úhlavním nepřítelem

Jetel v trávníku už nebude problém. Ocet a saponát jsou jeho úhlavním nepřítelem

Pokud váš trávník hyzdí prorůstající plevel, vyzkoušejte k jeho odstranění tento jednoduchý, ale účinný trik. Stačí dvě suroviny z kuchyně a nezbude po něm ani památky.

jetel travnik vcela
Zdroj fotografie: Depositphotos

Plevelné rostliny (jako je například jetel) jsou velkým problémem nejen z důvodu, že kazí vzhled a celkový dojem z upravené a udržované zahrady, ale také se velmi snadno rozmnožují. Během chvilky tak mohou pokrýt celý váš nebo sousedův pozemek a vám nezbyde, než je ze země pracně vytrhávat. Usnadněte si práci díky tomuto geniálnímu triku a věnujte svůj čas větší zábavě.

Jak se zbavit plevele

Existuje několik různých postřiků a přípravků, které vám s těmito rostlinami dokáží pomoci, jejich dlouhodobé používání však není doporučováno. Látky, ze kterých jsou vyrobeny, totiž velmi negativně působí na lidské zdraví i zdraví ostatních rostlin a plodin i prospěšných druhů hmyzu. Sáhněte raději po ekonomičtějším a ekologičtějším řešení a vyzkoušejte některou z těchto přírodních alternativ.

Jetel jednoduše vytrhejte

Nejšetrnější a jednou z nejúčinnějších metod je plevelné rostliny vlastnoručně ze země vytrhat. Přestože k tomu můžete použít různá zahradnická náčiní, bývá tato práce velmi zdlouhavá a fyzicky namáhavá. Navíc nikdy nedosáhnete stoprocentních výsledků. Silné a dlouhé kořeny se vám nemusí podařit zcela vytáhnout, takže rostlina nejspíš znovu vyroste. Navíc v zemi mohou zůstat už rozesetá semena, která později vyklíčí.

odstraňování plevele
Zdroj fotografie: iStock

Zamezte přísunu kyslíku a světla

K zahubení plevele lze využít také černou folii. Tu stačí umístit nad zaplevelená místa a zatížit kameny nebo jinými těžkými předměty, aby ji vítr neodfoukl. Během pár týdnů všechen plevel pod ní uschne. Nevýhodou tohoto způsobu však je, že zemřou taky ostatní rostliny a tráva, které budou pod touto pastí, protože nebudou mít přístup ke světlu ani vzduchu.

Použijte postřik z octa

Velmi snadno a za pár korun si doma připravíte účinný hubící prostředek. Pro jeho výrobu stačí smíchat hrnek octa s hrnkem vody a jednou kapkou prostředku na mytí nádobí. Směs přelijte do nádoby s rozprašovačem, uzavřete a promíchejte, aby se všechny složky důkladně spojily. Jakmile máte hotovo, aplikujte postřik na plevelné rostliny a nechte působit. Postup opakujte několik následujících dní a brzy nezbude po jetelu ani památka.

Jak mít krásný trávník bez plevele