Zářivě bílých ponožek se dá dosáhnout pomocí citronové šťávy či chloru. Pustí i zažraná špína

Při praní ponožek může dojít hned k několika komplikacím. Většinou jsou na první pohled tak špinavé a v tu ránu je vám jasné, že je pračka prostě dokonale nevypere.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Bílé ponožky jsou stále v módě a vlastně z ní nikdy nevyšly. Jenomže mají jednu jedinou chybičku, která je bohužel zásadní. Po několika vypráních ztrácejí svou bělost, prostě zšednou. V takových ponožkách nechce nikdo chodit a jsou vhodné akorát jako pracovní. Pokud se chcete ponožkám obnovit zářivě bílou, dodržujte triky, které jsou prověřené chytrými ženami v domácnosti.

Fígle, co nezaberou mnoho času

Většina hospodyněk dělá při praní ponožek stále stejné chyby a potom se nesmí divit, že jsou zašlé. Každá žena by měla mít na paměti, že nesmí prát bílé ponožky s barevnými a nedej bože ani s jiným oblečením. A to nejen z hygienického hlediska. Na internetu koluje i rada, že musíte prát ponožky naruby, což je absolutní hloupost. Více špíny najdete z vnější strany ponožky. A nakonec si odepřete namáčení ponožek do studené vody, ničeho tím nesáhnete.

Když se špína i po praní na ponožkách drží

Někdy se vám praní ponožek nevydaří, protože jsou nečistoty na nich opravdu zažrané. V tomto případě si nalijte do starého hrnce horkou vodu, přidejte do ní půl šálku citronové šťávy a dvě lžíce pracího prášku. Vše pečlivě promíchejte a nechte účinkovat. Nemáte-li citronovou šťávu, zachrání vás obyčejný bílý ocet. Takto namočené ponožky ponechte ve vodní koupeli alespoň 4 hodiny, nejlépe však do rána. Poté klasicky vyperte. V litru roztoku vykoupete až 6 párů ponožek.

prací prášek iZdroj fotografie: Pixabay

Jde to i jinak

Nemáte-li doma ocet ani citron, použijte místo toho bělidlo na bázi kyslíku, peroxid vodíku, borax na prádlo nebo chlorové bělidlo. Ať vás však ani nenapadne chemické čističe míchat. Mohli byste se i otrávit. Nejlepší je věřit přírodním prostředkům, protože jsou v kombinaci s pracím práškem a horkou vodou k nezaplacení.

Pár rad na závěr

S praním ponožek si dejte na čas a pro všechny případy je vždy aspoň na půlhodinky do horké vody a pracího prášku namočte. Samozřejmě nenamáčejte bílé a barevné ponožky dohromady, to je holý nesmysl. Do pračky vkládejte jen odpovídající množství bílých ponožek, jinak spotřebič přetížíte. Nestíháte-li ponožky namáčet, vlijte trošku octa nebo boraxu do pracího cyklu, efekt bude silnější.

A jak perete bílé ponožky vy?

Zdroj: TheSpruce
Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Michaela Hajdová

Zobrazit další články