Domácí prostředky proti plísni: S nebezpečím zatočí sůl, prací prášek i tea tree oil

Zničte plísně ve svém domě nejen důkladným větráním, ale také za pomoci obyčejných prostředků, které má každý doma ve spíži.

Plíseň na stěně i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Plíseň v bytě je vždy velmi obtěžující. Je to nejen estetický problém, ale negativní důsledky má i na zdraví člověka. Při prvním náznaku plísně ve vašem domě byste proto měli urychleně jednat a snažit se jí za každou cenu zbavit. Může mít na vině různé respirační potíže nebo také onemocnění kůže. Proto neváhejte a plísně v domě se zbavte, a to nejlépe pomocí šetrných přírodních prostředků.

Důvody vzniku plísní v domácnosti

Plísně jsou skupinou hub, které mají vzájemně velmi podobné morfologické rysy. Nejčastěji jsou zbarvené do zelena či do šeda a na stěnách domu je nejde přehlédnout. V prvotním stadiu se spory jen vznášejí ve vzduchu a pak se transformují do mycelia sestávajícího z propletených souborů, které jsou na zdi domu nebo třeba nábytku okem viditelné. Plísně se vyskytují nejčastěji ve vlhkých prostorách s nedostatečnou cirkulací vzduchu.

Abyste předešli jejich vzniku, měli byste dbát na přístup vzduchu do místnosti. Důležitá je také přiměřená těsnost oken a dobrá izolace celé budovy. Pokud už se plísně objeví, především tedy ve větším rozsahu, jsou často provázeny charakteristickým zápachem zatuchliny a nevětraného prostoru. S jednoduchými triky však můžete na plísně šetrně, a hlavně efektivně vyzrát. V prvním kroku byste měli vždy odhalit příčinu jejich vzniku a snažit se ji odstranit.

Plíseň v rohu místnosti iZdroj fotografie: Depositphotos

Rozhodně se snažte místnost, ve které se plísně objevily, co nejlépe vysušit. Zlepšete její ventilační systém a také zde pravidelně větrejte. K odstranění vlhkosti můžete použít nástěnné nebo okenní difuzéry nebo elektrické sušičky vzduchu, které mohou pomoci nejen s plísněmi, ale také s nepříjemným zápachem zatuchliny. Kromě ošetření různými přípravky je plíseň třeba také mechanicky odstranit, někdy postačí hadr či houbička, často je však nutné seškrábat nátěr a místo znova vymalovat, ideálně protiplísňovým nátěrem.

Šetrné způsoby boje s plísní

Plísní v domě se můžete kromě chemických přípravků zbavit také mnohem šetrněji pomocí přírodních prostředků. V boji s plísněmi je velmi účinný klasický ocet, který stačí smíchat v poměru 1 : 1 a vzniklou směs pak nastříkat na postižená místa. Ocet nechte na plísni třicet minut působit a poté povrch omyjte teplou vodou. Můžete zkusit také použít olej z čajovníku, kdy jednu lžíci smícháte se sklenicí vody, aplikujete štětcem a necháte dva až tři dny na plísně působit. Pak stejně jako u octa místo omyjte teplou vodou.

Černá plíseň se běžně vyskytuje v řadě domácností, přitom způsobuje závažná chronická onemocnění

Stejným způsobem můžete proti plísním použít také peroxid vodíku nebo kuchyňskou sůl. Peroxid vodíku smíchejte s vodou v poměru 1 : 1, zatímco sůl v poměru 2 lžíce vody na 3 lžíce soli. Obě směsi nechte působit na postižených místech a poté opět opláchněte teplou vodou. Poslední variantou je pak směs z 1 šálku bělidla, 1/3 šálku pracího prášku a 4 litrů vody. Tu naneste na povrch, očistěte kartáčkem a nakonec omyjte teplou vodou.

Jak se zbavujete plísní v domě vy?

Zdroj: Deccoria
Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Marie Möglichova

Zobrazit další články