Jsou nádherné, ale nebezpečné. Pro děti a zvířata mohou být smrtící. 10 rostlin, které jsou skoro v každé domácnosti

Pokojové rostliny nebo i ty na zahradě mohou představovat určité riziko, zejména pro děti nebo domácí mazlíčky. Mohou být toxické a způsobit zdravotní problémy.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Pokojové rostliny hrají v domácnosti několik užitečných rolí. Zkrášlují váš domov, čistí ovzduší a některé konce mohou být jedlé nebo léčivé. Existuje však mnoho pokojových rostlin, které mohou být toxické. Některé rostliny jsou používány i v kuchyni při vaření. Například Aloe vera, má mnoho lidí doma kvůli jeho léčivému gelu z listů.

Nebezpečí pro lidi i zvířata

Tyto rostliny představují nebezpečí zejména pro děti, zvířata nebo starší osoby s demencí. Je tedy vhodné držet rostliny z dosahu a zabránit jejich konzumaci. Pokud si nejste jisti zda budete mít rostliny pod dostatečnou kontrolou, je tedy vhodné si je nepořizovat. Jedovaté mohou být plody nebo květy rostlin, dále také jejich konzumace nebo i kontakt s listím. U domácích mazlíčku je dobré se vyvarovat pití vody z misky pod rostliniu.

iZdroj fotografie: Pixabay

1. Syngonium, pozor na opadávající listy

Tato pokojová rostlina je také velmi oblíbená, množení je velmi jednoduché a péče o ní je také snadná. Největší problém je, že rostlina se zbavuje listí, které neustále dorůstá, je tedy vhodné často kontrolovat opadané listy. U zvířat i u lidí může dojít k podráždění kůže, nevolnosti a zvracení.

2. Filodendron je velmi toxický pro zvířata

Jedna z velmi rozšířených pokojových rostlin. Obsahuje krystalky šťavelnu vápenatého, který je toxický pro lidi i zvířata. Z tohoto důvodu je dobré umístit květinu na polici vysoko nad zemí, nebo na skříně mimo dosah dětí i zvířat. Při požití je reakce často pouze mírná, jedná se o otoky úst a trávícího traktu nebo kontaktní dermatitidu. Ve vzácném případě ovšem došlo i k úmrtí dítěte. Reakce u zvířat je mnohem vážnější mají křeče, záchvaty, velké bolesti a otoky.

iZdroj fotografie: Unsplash

3. Šplhavnice zlatá podráždí kůži

Je hojně doporučována pro své výborné schopnosti čistit ovzduší. Je jednoduché ji množit pomocí řízků a proto je velmi rozšířená v mnoha domácnostech. Rostlina je považována za mírně toxickou, ale i přesto způsobí zdravotní komplikace, jako je podráždění kůže, pálení úst, otoky úst, jazyka a hrdla nebo i zvracení nebo průjem. U zvířat způsobí slintání, otok úst a jazyka, potíže s dýcháním a nevolnost. Může dojít i k selhání ledvin a následné smrti zvířete.

4. Toulcovka způsobuje průjem

Tato rostlina má ráda stinná místa a právě proto je také oblíbená. Má výborné schopnosti pročistit ovzduší od nečistot. U lidí mohou způsobit pálení a otok úst a jazyka, nevolnost nebo dokonce zvracení a průjem. U zvířat může dojít i k úmrtí, mezi příznaky patří nadměrné slinění, průjem, dehydratace a nechutenství někdy i zvracení.

iZdroj fotografie: Unsplash

5. Diefenbachie příznaky otravy jsou mírné

Tato rostlina je příbuzná s filodendronem a také obsahuje krystaly šťavelnu vápenatého. Na rozdíl od svého příbuzného produkuje jen malé množství toxických látek, a proto jsou příznaky u lidí i u zvířat jen mírné. Většinou se projeví nadměrné slinění, bolest v ústech, pálení a otok v ústech.

6. Břečťan

Nádherná rostlina, které zdobí fasády domu, často využíván k výrobě výzdoby a okrasných věnců. Odstraňuje toxické látky z ovzduší. U lidí může způsobit podráždění kůže, pálení v ústech někdy i horečku. U zvířat vyvolá průjem, hyperaktivitu, dušnost a zvracení.

iZdroj fotografie: Pexels

7. Oleandr je velmi nebezpečný pro lidi i zvířata

Vypadá nevinně, ale ve skutečnosti je velmi nebezpečný. Úmrtí u lidí bylo hlášeno už při pozření pouze jednoho listu. U lidí může vyvolat arytmii, závratě a třes. U zvířat dojde také k arytmii dále také ke zvracení. Při požití většího množství může dojít i k úmrtí.

8. Užovník známý také jako kaládium

Velmi oblíbená rostlina v domácnosti i na zahradě. Dobře snáší nedostatek světla a je k mání v různých barvách včetně červené, růžové nebo bílé a proto jsou také velmi oblíbené. Pro lidi jsou velmi nebezpečné, můžou vyvolat otoky, potíže s dýcháním a polykáním, může dojít k zablokování dýchacích cest, což někdy vede i úmrtí. U zvířat nejčastěji dojde k nevolnostem, zvracení, nadměrnému slinění a k potížím s dýcháním.

iZdroj fotografie: Pixabay

9. Lilie jsou jedovaté jen některé druhy

Jedna z nejkrásnějších pokojových rostlin. Ne všechny druhy lilií jsou toxické, nejjedovatější jsou zejména pro kočky. Pokud si nejste jisti zda vaše lilie je toxická je dobré být opatrný a umístit ji z dosahu domácích mazlíčků. Různé druhy způsobí i různé zdravotní komplikace. U lidí se nejčastěji objeví nevolnost, bolest hlavy, rozmazané vidění a podráždění kůže. U zvířat pak zvracení, letargii a nechutenství. Může dojít i k selhání ledvin a jater.

10. Tchynin jazyk

Nádherná rostlina s žíhanými listy. Pro lidí není příliš toxická, ve většině případů způsobí pouze krátkodobé příznaky jako je bolest v ústech, slinění nebo nevolnost. Ve vzácných případech může dojít i podráždění kůže. U zvířat je reakce mnohem závažnější, většinou se objeví průjem, zvracení dále také nadměrné slinění, boleti a nevolnost.

Uchovávejte tyto rostliny mimo dosah a místnosti kde pobývají děti a zvířata. V případě pozření neodkladně vyhledejte odbornou pomoc.

Zdroj: Dengarden

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jak na reflux žaludku: Důležité je vyhnout se pití kávy
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Josef Rychtář zavzpomínal na vztah s Ivetou Bartošovou: „Musel jsem jí dát alkohol“
Události247.cz
Události247.cz
Česká pošta ruší pobočky a propouští. Zároveň ale hledá nové zaměstnance
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů