Domácí „krtek“ – daleko účinnější, než ten kupovaný, a skoro zadarmo. Stačí osmažit na pánvi jedlou sodu

Ucpaný sifon není nic příjemného, ne jen že blokuje vodě v průtoku, ale taky hodně zapáchá. Vyčistěte jej jednoduše za pomoci ingredience, kterou máte určitě doma.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Stává se vám už pravidelně, že umývadlo neodtéká, a tak musíte neustále kupovat ne zrovna levné prostředky, které vám pomohou sifon vyčistit? Přípravky na báze krtkování jsou sice většinou účinné, ale také velmi agresivní a nešetrné k přírodnímu prostředí i vaší peněžence. Vyzkoušejte si za pomoci domácích surovin takového „krtka“ vyrobit. Je to velmi jednoduché a ingredience na jeho výrobu máte doma.

Výroba přípravku, který vyčistí každý sifon

K výrobě přípravku známého i jako „krtek“ vám postačí obyčejná jedlá soda. S její pomocí si připravíte čisticí prostředek, který bude stejně účinný jako ty z obchodu a pomůže vám pročistit ucpané potrubí. K přípravě 200 mililitrů účinné směsi budete potřebovat 150 gramů jedlé sody, což je množství, které se rovná obsahu asi 5 vrchovatých polévkových lžic.

Jedlá soda ako pomocník při ucpaném odpadu iZdroj fotografie: Depositphotos

Nasypte ji na suchou rozehřátou pánev a míchejte zhruba 15 minut. Tento proces se nazývá kalcinace nebo vápnění a soda se při něm získává silnější alkalické vlastnosti. Důležité je, aby byla místnost v průběhu tohoto procesu důkladně větrána a byla otevřená okna. Po uplynutí této doby bude soda jemnější. Odstavte ji z plotny a nechte vychladnout. Pak prášek zalijte 200 mililitry vody. Pořádně promíchejte. Prášek by se měl ve vodě úplně rozpustit. Po jeho rozpuštění, je prostředek připraven k použití.

Použití domácího „krtka“

Takto připravený roztok nalijte do dřezu nebo sifonu, který chcete pročistit. Nechte ho působit po dobu alespoň 2 hodin a pak propláchněte tekoucí vodou. Zjistíte, že sifon znovu funguje a bariéra nebo nánosy špíny, které stáli v cestě průtoku vody, jsou zcela odstraněny. Navíc zmizí i zápach, který se z takto zaneseného odtoku obvykle šíří. Teď, když už víte jak na to domácí krtkování, kdykoliv se vám stane, že voda z umývadla neodtéká, stačí sáhnout po jedlé sodě a bude po problému.

Jaké triky používáte vy, abyste vyčistili zanesený sifon?

Zdroj: TheSpruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Zobrazit další články