Málo rozšířená pravda o nebezpečí baleného masa – proto zůstává růžové až abnormálně dlouho

Balené či nějakým způsobem zpracované maso najdete pravděpodobně v každém obchodě. Jeho konzumace s sebou nese ovšem vážná rizika.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Už jste si někdy položili otázku, proč si balené maso zachovává dlouhou trvanlivost a zůstává dlouhou dobu krásně růžové? Za pravdou totiž nestojí pouze skutečnost, že se k němu díky obalu nedostává vzduch, což ho udržuje déle čerstvé, vysvětluje lékař Atli Arnarson. Níže se proto můžete podívat na skutečná fakta o takto připravovaných potravinách, která komerční prodejci nepřiznají. 

Proč se vyhýbat masu v obalu

Maso v obalu najdete téměř v každém obchodě. Než si ho však zakoupíte, měli byste znát skutečnou pravdu o jeho přípravě a čemu se vystavujete při jeho konzumaci. Většinou si totiž zachovává svou trvanlivost a krásně růžovou barvu především proto, že obsahuje velké množství přidaných látek a chemických barviv, které zabraňují jeho vysychání a udržují ho déle čerstvé, zejména se jedná o dusitan sodný. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dusitan sodný označila již řada studií za prokazatelně karcinogenní složku, která se po vstupu do žaludku přeměňuje na nitrosamin. Jde o vysoce toxickou sloučeninu, nachází se například také v tabákovém kouři a způsobuje poškození DNA. Pokud jste tedy milovník dobrého masa, namísto toho baleného z obchodů si raději zajděte k řezníkovi, jenž vám naporcuje ty nejkvalitnější kousky. 

Otázka zpracovaného masa  

Zpracované maso, které prošlo procesem nakládání, solení, uzení, sušení nebo konzervování, je obecně považováno za nezdravé. Stejně jako balené maso totiž obsahuje řadu škodlivých chemických látek, jež mohou vést k rozvoji závažných onemocnění, jako je rakovina či srdeční choroby. Samozřejmě se ho nemusíte nadobro vzdát, jen byste měli být s jeho konzumací opatrní a nejíst ho každý den. Mezi potraviny, které se řadí do zpracovaného masa, patří především: 

iZdroj fotografie: Depositphotos
  • klobásy, párky a salámy 
  • šunka, uzená slanina
  • solené a uzené maso
  • sušené maso
  • masové konzervy

Jak již bylo zmíněno výše, konzumace zpracovaného masa je spojena se zvýšeným rizikem mnoha závažných onemocnění. Mezi ty patří především:

  • vysoký krevní tlak (hypertenze)
  • srdeční onemocnění (zejména srdeční infarkt) 
  • chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN)
  • rakovina tlustého střeva
  • obezita
iZdroj fotografie: Depositphotos

Za zvýšením rizika vzniku těchto onemocnění stojí hlavně chemické sloučeniny, které zpracované maso obsahuje. Jedná se především o dusitany, nitrososloučeniny a nitrosaminy, polycyklické aromatické uhlovodíky a heterocyklické aminy. 

Chlorid sodný ve zpracovaném mase 

Zpracované masné výrobky mají zpravidla také vysoký obsah chloridu sodného neboli kuchyňské soli. Ta se již po tisíce let používá ke zlepšení chuti potravin či jako konzervační látka. Pokud jí ovšem konzumujete příliš, může být dalším faktorem, který zvyšuje riziko vzniku hypertenze a srdečních onemocnění. Kromě toho některé studie naznačují, že strava s vysokým obsahem soli může vést k rakovině žaludku. 

Stejně tak bylo zjištěno, že nadměrné množství soli může zvyšovat růst bakterie Helicobacter pylori, která způsobuje žaludeční vředy. Pokud tedy svá jídla rádi dochucujete, nepřehánějte to a sami sobě tak neškoďte. 

Zdroj: HealthLine

Jakým způsobem hlídáte kvalitu potravin?

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články