Zákaz nejpoužívanějších žárovek: Budeme s nimi moct i nadále svítit?
adbz.cz » Hobby » Zákaz nejpoužívanějších žárovek: Budeme s nimi moct i nadále svítit? Zjistili jsme za vás

Zákaz nejpoužívanějších žárovek: Budeme s nimi moct i nadále svítit? Zjistili jsme za vás

Evropa opouští klasické zářivky za účelem podpory ekologické udržitelnosti a efektivity využívání energie. Jak se vyrovnáváte se zákazem těchto zářivek? Poradíme vám alternativu.

zarovky led baleni
Zdroj fotografie: Maksym Kozlenko / Creative Commons / CC BY-SA

Chystaný zákaz nejpoužívanějších typů zářivek – T5, CFLni a halogenových – má pomoci snížit náš ekologický otisk. Od srpna 2023 není možné na EU trh dodávat lineární zářivky běžných typů a kompaktní zářivky dokonce skončily již v únoru. Doprodej skladových zásob je však umožněn, jak uvádí EkoList.

Změny na trhu s osvětlením

Tyto změny v používání osvětlení vyžadují přehodnocení našich spotřebitelských návyků. Důvody těchto změn jsou nejen ekologické, ale také energetické. Zákaz používání těchto zářivek směřuje k ekologickým a šetrným způsobům osvětlení. Na řadu se tak dostává moderní LED osvětlení, které má mnohem menší spotřebu energie a nabízí delší životnost. Kromě toho obsahují LED zářivky mnohem méně škodlivých látek. Tento fakt má velký vliv na recyklaci a ekologii.

hromada zarivek
Zdroj fotografie: Depositphotos
Evropa se loučí s tradičními zářivkami ve prospěch ekologie a energetické účinnosti.

LED osvětlení – úspora energie i financí

Pokud přejdete z halogenových žárovek na zářivky LED, z dlouhodobého hlediska ušetříte, i když prvotní náklady na jejich pořízení mohou být vyšší. LED zářivky spotřebují méně energie, zaplatíte tedy méně za elektřinu, a kromě toho mají vyšší životnost. Web Měšec zmiňuje, že zájem o LED žárovky je opravdu velký a že se staly velmi žádanými. Proč je tomu tak, i když mají LED žárovky vyšší pořizovací cenu? Odpověď je jednoduchá. Jsou totiž výrazně efektivnější, s nižší spotřebou a výrazně delší životností. Tyto faktory vyšší cenu výrazně převáží.

Další výhody LED osvětlení

Kromě výše jmenovaných výhod nabízí LED osvětlení další bonusy. Těmi jsou lepší kvalita světla a menší dopad na naše životní prostředí. Důvodem lepší kvality světla je vyšší index podávání barev a širší spektrum barevných teplot. Kromě toho LED osvětlení nevyzařuje UV a IR záření, která mohou poškodit zrak. Nezanedbatelný není ani aspekt lepšího komfortu a estetiky prostředí. V současné době ochrany životního prostředí představuje LED osvětlení menší dopad na naše prostředí.