Vysvícená LED žárovka ještě nemusí letět do koše. Během chvilky se dá uvést zpět do provozu

Pokud se vám LED žárovka pokazí, nemusíte ji hned vyhazovat. Pomocí pájky a drátu ji můžete s trochou šikovnosti opravit sami.

i Zdroj fotografie: Dmitrij G / Creative Commons / CC BY-SA
                   

LED žárovky jsou stále populárnější díky své vysoké úspornosti a dlouhé životnosti. I přesto jsou jejich pořizovací náklady vyšší, než u klasických žárovek. Mnoho lidí si v dnešní době raději připlatí za LED žárovku s vědomím, že se jim peníze vrátí při ušetření nákladů za energie. Pokud se vám vaše LED žárovka rozbije, nemusíte ji hned vyhazovat a kupovat novou. Můžete ji opravit sami a ušetřit tak náklady na pořizovací cenu nové žárovky i na spotřebu elektřiny.

Proč je lepší si LED žárovku opravit?

Výdaje na energie stále rostou a každý, kdo chce ušetřit, by se měl zaměřit na úspory v domácnosti. LED osvětlení je jednou z věcí, která může pomoci. Pokud se LED žárovka pokazí, je často příčinou vypálená LED dioda, což lze snadno opravit. Stačí odšroubovat horní část žárovky a na základně vyměnit poškozenou diodu pomocí pájky a drátu. Tento proces není náročný, ale je potřeba být opatrný a důkladně si přečíst návod na opravu.

Oprava LED žárovek není jen úsporná, ale také ekologická. Mnoho lidí totiž neví, že LED žárovky obsahují nebezpečné látky, jako je rtuť, které mohou být škodlivé pro životní prostředí. Pokud tedy opravíte svoji LED žárovku, můžete snížit množství odpadu a nebezpečných látek, které se dostávají do přírody.

Jak na opravu?

Po odšroubování víka žárovky uvidíte LED diody, z nichž jedna bude pravděpodobně vypálená. Poznáte ji podle toho, že bude vidět malá černá skvrna, což znamená přerušení obvodu mezi diodami. Pomocí pájky a drátu je nutné propojit přerušené místo na diodě, aby se obvod uzavřel. K diodě se připájí jeden konec drátu, druhý konec se připevní ke kovovému kontaktnímu bodu na základně. Poté je třeba diodu přidržet pájkou tak, aby se propojení dobře zahřálo a přilnulo k diodě.

pájka a drát iZdroj fotografie: Pixabay

Po dokončení propojení diody s kontaktem na základně žárovky je třeba vrchní část žárovky opětovně nasadit a zakroutit. Poté žárovku vložte do patice a zkuste ji zapnout. Pokud vše proběhlo správně, žárovka by měla začít zase svítit. Když se tak nestane, je nutné zkontrolovat, zda bylo propojení diody a kontaktního bodu provedeno správně. Jestliže si ale na opravu nevěříte, svěřte ji odborníkovi, který ví, kam sáhnout.

Oprava LED žárovek není složitá, a přitom může ušetřit spoustu peněz. Když si totiž místo nové LED žárovky opravíte tu starou, ušetříte nejen peníze, ale i přírodu. LED žárovky jsou totiž mnohem šetrnější k životnímu prostředí, než tradiční žárovky s wolframovým vláknem. Ušetříte tak nejen své peněžence, ale i na ekologické stopě, kterou zanecháváte.

Jak řešíte rozbitou žárovku?

Zdroj: TechIdeas
Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Michal Lanc

Zobrazit další články