Ne všichni ví, kdy a jak správně prát peřiny. Nesdílejte své lože s plísní, prachem a kousky hmyzu

Přikrývka je věc, kterou každý člověk používá každý den. A právě proto je třeba ji pravidelně čistit, aby se v ní neusazovaly nečistoty.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Všichni lidé milují ten pocit, když si po dlouhém a náročném dni lehnou do postele a zakryjí se měkkou a nadýchanou peřinou nebo dekou. Také je skvělé si o víkendu jen tak sednout na gauč, zachumlat se do měkké a tlusté deky, zapnout si televizi a zkrátka si na chvíli odpočinout. Ale deky i peřiny je třeba pravidelně měnit a čistit, aby se do nich nedostaly žádné nečistoty.

Jak často prát své přikrývky

Průměrně byste své přikrývky měli prát asi jednou za měsíc. Přece jen jste v nich zachumlaní několik hodin denně, potíte se a všechny různé nečistoty se tak do nich dostávají. Ale pokud si do postele nosíte jídlo a nebo s vámi v posteli spí váš pejsek, samozřejmě je třeba je čistit ještě častěji. V takovém případě by se to mělo dělat jednou za dva týdny, protože psi pouští chlupy a ve vaší přikrývce jich bude víc než dost. A myslete také na deky, kterými máte potažený váš gauč.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Správné praní přikrývky

Ze všeho nejlepší rozhodně bude, když se podíváte na štítek, který je na vaší peřině, a tam se dozvíte vše o tom, jak ji prát. Pokud na ní ale štítek není, postupujte podle těchto jednoduchých pokynů:

  • Vždy si perte deku sami, není dobrý nápad využívat nějaké prádelny.
  • Na pračce zvolte krátký a jemný cyklus praní se studenou vodou.
  • Vždy použijte malé množství pracího prostředku, který normálně používáte.
  • Nikdy nepoužívejte aviváž. Pokud ji totiž budete často používat, vaše přikrývka už nebude měkká.

Jak sušit přikrývku

Nejlepší způsob, jak vysušit přikrývku, je jednoduše ji pověsit na šňůru, aby uschla na vzduchu. Ale pamatujte na to, že bude trvat opravdu dlouho, než přikrývka uschne, takže je třeba ji pověsit hned dopoledne, aby byla do večera suchá. Rychlejší možností je částečné sušení v sušičce. Přikrývku vyndejte až bude asi z 80% suchá a nechte ji na sušáku úplně doschnout.

Jak často perete přikrývky nebo jiné textilie vy?

Zdroj: TheSpruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Aneta Kalasová

Mé srdce patří architektuře a designu, ozvláštnění webu ADBZ poutavými články a inspirativními nápady. Prostřednictvím mého obsahu objevíte nejnovější trendy, inovativní projekty a radu, jak propojit funkčnost s krásou. Jsem spolehlivou průvodkyní pro všechny milovníky architektury a designu, kteří hledají nové způsoby, jak oživit své domovy a prostory. Nechte se inspirovat nadšením a vstupte do světa tvůrčích možností.

Zobrazit další články