Prádlo jako nové: Dvě kuličky oblíbeného koření a bude znovu vypadat stejně jako při jeho nákupu

Černý pepř vídáte pravidelně v kuchyni a právě tam dává největší smysl. Házet tyto černé pálivé kuličky do pračky zní naprosto nesmyslně. Přesto to má důvod.

i Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)
                   

Toto zcela základní koření umí ovšem jak dochutit jídlo, tak perfektně ochránit látku a barvu všech vašich oděvů. Věděli jste, že zrnka pepře chrání před zabarvením? Navíc se zdaleka nejedná o jediné koření, které má na praní prádla nějaké dopady. Následující triky vás přesvědčí o tom, že dát si pár kořenek i do koupelny má rozhodně smysl. Rozhodně nebudete zklamaní a vaše prádlo bude procházet zcela jiným druhem očisty, než tomu bylo doposud.

Praní barevného prádla a nezbytný černý pepř

Ano, toto koření opravdu chrání látku před vyblednutím, a tedy tolik nenáviděnou ztrátou barvy. Děsí vás představa, že některé látky obarví jiné kousky? Například legendární kombinace červené a bílé, z níž vzniknou růžové kalhoty? Prát je samostatně je naprosto marné. Jediné, co přitom potřebujete, je dát do praní ještě plátěný sáček se zrnky černého pepře. Prací program pak zvolte podle štítku konkrétního oblečení.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Sáček samozřejmě nezapomeňte důkladně zavázat a látky po vyprání ještě důkladně vyklepejte. Jakmile si jednou ověříte efekty tohoto snadného triku, už nebudete barevné věci chtít prát jinak. Nabízí se pak také otázka použití mletého pepře. Ano, i to je možné, i když to bude znít ještě šíleněji. Jednoduše přidejte lžičku do zásuvky pro prací prostředek a zadejte program s nízkou teplotou. Barvy prádla si tak dlouhodobě zachovají svou intenzitu.

Došlo u prádla k barevné „výměně“?

Zapletlo se vám bílé tričko mezi barevné ponožky? Nezoufejte, řešení existuje. Do hrnce dejte 12 listů bobkového listu, zalijte vodou a přiveďte k varu. Povařte a odvar zchlaďte asi na 40 stupňů Celsia. Pak dovnitř naložte obarvené oblečení a nechte ho několik hodin v klidu odležet. Zasažené věci následně vyperte jako normálně. Do zásuvky na prací prostředek můžete přidat lžíci soli.

Používán už od starověku

Černý pepř byl už od starověku používán lidmi k léčení nejrůznějších zdravotních problémů, a nebyl sám. Bylinky a koření využíváme dodnes – například zázvor, kurkumu nebo chilli papričky. Ovšem na pepř se časem zapomnělo, což je obrovská škoda. Jeho účinky totiž výrazně vyčnívají i nad exotičtějšími bylinkami. Současná věda ho v mnoha ohledech zbytečně přehlíží, přitom už jeho historie má své zajímavosti.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kupříkladu během středověku fungoval i jako platidlo. Tedy žádná ražená měna nebo jiné platidlo, ale náš „obyčejný“ pepř. Ze zdravotních efektů je v první řadě třeba zmínit ho jako laxativum, tedy projímadlo. Obecně podporuje střevní pohyby a vyprazdňování. Je také účinnou pomůckou proti nadýmání, rozšiřuje cévy a velmi účinně snižuje horečku. Účinkuje na sedm bodů těla – žaludek, hubnutí, kůži, dýchání, bakterie, nervy a působí i jako antioxidant.

Různé způsoby konzumace

Samotný pepř i jeho olej se dá konzumovat několika cestami. Vdechování výparů oleje okamžitě přináší úlevu a zklidnění. Orální konzumace znamená hlavně použití do jídel. Mletý pepř podporuje močení a vede tak vlastně k detoxikaci těla, stejně jako skrze pocení. Ještě je možná povrchová aplikace, tedy smíchání tohoto oleje například se slunečnicovým. Hodí se na masáže, protože ulevuje od svalové bolesti i problémů s revmatismem.

Které koření používáte doma mimo kuchyň?

Zdroj: Genialne
Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Zobrazit další články