Jak si doma začít efektivně pěstovat zázvor | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Nekonečné zásoby zázvoru na parapetu po celý rok? Stačí jen řádně zasadit ten kupovaný

Nekonečné zásoby zázvoru na parapetu po celý rok? Stačí jen řádně zasadit ten kupovaný

Každý ve své domácnosti přítomnost zázvoru ocení. Ve článku se dozvíte, proč tomu tak je a jak si i vy můžete vypěstovat jeho dostatečnou zásobu.

zazvor kvetinac
Zdroj fotografie: Depositphotos

Vůně zázvoru je velmi charakteristická a každý ji nejspíše zná. Zázvor jako bylina je sám o sobě jednou z nejchutnějších vůbec. Můžete s ním připravit maso na různé způsoby, omáčky, polévky, zdravé nápoje či si z něho například upéct koláč. O čem se ovšem až tak nemluví jsou jeho blahodárné benefity pro vaše zdraví, a jak si jej můžete efektivně vypěstovat i vy. Z tohoto důvodu se dnes na tato témata zaměříme.

Výhody zázvoru pro vaše zdraví

Zázvor je účinným pomocníkem proti nevolnosti, jelikož ji dokáže velmi dobře zmírnit. Pokud trpíte na mořskou nemoc a máte v plánu dlouhý výlet na lodi, rozhodně si jej vezměte s sebou. Je totiž jedním z nejlepších přírodních sedativ a pomůže vám žaludek uklidnit. Jeho účinky jsou tak silné, že se dají srovnat s farmaceutickými přípravky, takže do sebe nemusíte zbytečně cpát chemii.

zazvorovy caj
Zdroj fotografie: Pixabay

Má také protizánětlivé účinky, což oceníte při nemoci. Pořádný zázvorový čaj z domácího zázvoru postaví na nohy každého. Sportovci jej ocení hlavně pro svou schopnost zmírnění bolesti svalů po cvičení. Snižuje také bolest kloubů a speciálně ženy jej ocení při menstruaci, jelikož zmírňuje menstruační křeče. Využít ho můžete i v boji se zácpou, pomůže vám správně vyprázdnit žaludek.

Jak si doma vypěstovat vlastní zázvor

Nejzákladnějším bodem, co se pěstování zázvoru doma týče, je sehnat si kořen zázvoru z poctivého zahradnictví. Kořeny, které jsou dostupné v supermarketech, jsou mnohdy ošetřovány chemií a to jim ubírá na jejich kvalitě. To vám mimo jiné snižuje šanci na jeho úspěšné vypěstování a na to, aby se vám dostatečně rozrostl. Další věc, co pro pěstování potřebujete, je dobře odvodněná půda s velkým obsahem živin. Pokud budete mít na výběr, tak použijte kořen, který bude široký a mělký, jelikož kořen zázvoru roste vodorovně.

pestovani zazvoru
Zdroj fotografie: Pixabay

Jakmile máte vše potřebné, postupujte následovně. Kořen namočte a čekejte. Jestliže vyklíčil, zasaďte jej do půdy, přičemž klíček nasměrujte nahoru. Zakryjte jej 2,5 až 5 centimetry zeminy. Květináč umístěte na teplé místo, kde není moc slunečního světla. Pravidelným zaléváním udržujte půdu mírně vlhkou. Nevyčerpatelná zásoba zázvoru spočívá v tom, že když z něj kousek odkrojíte, tak poroste dál. Proto byste ho nikdy neměli využívat celý naráz.

Zdroj: Gardener’s Path