Každý pronajímatel bytu má povinnost vytvořit a poslat vyúčtování svým nájemcům. Tuto skutečnost mu nařizuje zákon o službách souvisejících s užíváním bytů a nebytových prostor v domě s byty (č. 67/2013 Sb.), a to naprosto každý rok. Pokud se však opozdí nebo na něj úplně zapomene, můžete si vy jako podnájemce přijít na pěkné peníze – v krajních případech se takový prohřešek trestá finančním odškodněním až 6 000 Kč.
Pokuta až 50 Kč denně za nesplnění lhůty
Pokud jste tedy i vy v podnájmu, rozhodně se ujistěte, že vám majitel bytu poslal vyúčtování nejpozději do 30. dubna. Mělo by v něm přitom být sepsáno naprosto vše, tedy od dodávek tepla, poskytování teplé vody a provozu výtahů, až po umožnění příjmu rozhlasového a televizního signálu a odvoz komunálního odpadu. V případě, že by stanovené období pro zaslání tohoto dokumentu pronajímatel zapomněl, můžete toho využít ve svůj prospěch.
Kouřící soused na vedlejším balkoně je problém sužující mnoho lidí v bytových domech. Existuje ale hned několik možností, jak se s takovou s…
více
Jak totiž uvádí výše uvedený zákon, za každý započatý den od prodlení lhůty má podnájemce nárok udělit mu pokutu v maximální výši 50 Kč (případně dle domluvy i méně). Pokud by tedy uplynulo od 30. dubna 120 dnů, zažádat můžete až o 6 000 Kč. Výslednou částku pak může pronajímatel také prodiskutovat s družstvem či společenstvím, zda odpovídá. Na webu adbz jsme také psali o pokutě, která hrozí všem lidem žijícím v paneláku.
Pokuta může být zamítnuta ve dvou případech
Podle serveru ECOVIS také existují výjimky, kdy se pronajímatel může zprostit povinnosti platit druhé straně pokutu. To ovšem pouze v případě prokázání, že splnění povinností ve stanovené lhůtě nebylo spravedlivé nebo k jejímu nedodržení došlo kvůli danému nájemci. Tedy zejména pokud se nájemce již několik let nezdržuje na adrese, nepřebírá zde poštu či odmítá sdělit, na jakou adresu mu ji má majitel bytu zasílat.