Tyto kuchyňské předměty mají nevyčíslitelnou hodnotu. Máte je doma?
adbz.cz » Hobby » Staré kuchyňské předměty, které jsou dnes cennými artikly. Za zmínku stojí mlýnek na maso nebo lis na česnek

Staré kuchyňské předměty, které jsou dnes cennými artikly. Za zmínku stojí mlýnek na maso nebo lis na česnek

Tyto staré předměty kuchyně měl každý z vás doma. Možná ne všechny, ale většinu poznáte od vašich babiček a maminek. Využít je můžete i dnes.

mlynek na maso
Zdroj fotografie: Pohled 111/ Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

V dobách minulého a možná i předminulého století byla kuchyň synonymem pro pečlivou práci a trvanlivé náčiní. Moderní éra sice přinesla do kuchyní mnoho novinek, ale také z nich udělala cosi jako spotřební zboží s nízkou životností. Přitom některé staré náčiní stále odolává zkoušce času. Předávání těchto klenotů z generace na generaci není jen předávání kuchyňských pomůcek, ale i dědictví chutí a dovedností.

Výrobník plněných knedlíků a mlýnek na maso

Také vám začne téct slina, když si představíte vonící plněné knedlíky z babiččiny kuchyně? Starý výrobník knedlíků sice vážil 1 kg, ale jeho užitečnost a odolnost jsou nezpochybnitelné. Takový nástroj opravdu předává tradici a chuť tehdejší kuchyně. V dnešní době elektrických spotřebičů se starý mechanický mlýnek na maso stává zachráncem, zejména při výpadku elektřiny. O tento jednoduchý a efektivní nástroj je třeba se dobře starat, včetně broušení jeho čepelí, jak jsme na adbz zmiňovali.

Otvírák a lis na česnek

Moderní otvíráky na konzervy mohou selhat, ale starý, poctivý otvírák s dřevěnou rukojetí je spolehlivým nástrojem, který nezklame. Jeho univerzální design zvládne otevření jakékoli konzervy s lehkostí. Staré lisy na česnek jsou odolné a efektivní, dost možná máte jeden doma. Rozbít tento hliníkový monolit se vám opravdu nepovede. Lis dokážete příjemně uchopit do ruky a silně stlačit, což zaručuje rychlé a snadné drcení česneku.

Mlýnek na maso
Zdroj fotografie: Depositphotos
I když dnes existují elektrické mlýnky na maso, řada lidí nedá dopustit na klasický ručník mlýnek

Litinová pánev a odšťavňovač

Litinová pánev může být bez lesku, ale má své kouzlo, a hlavně efektivitu. Rovnoměrné ohřívání a postupné vaření či smažení potravin dodává jídlu jedinečnou chuť. Takové nádobí se nestará jen o kulinářské tradice, ale také o kvalitu pokrmů. Mechanický odšťavňovač není jen kompaktní, ale také udržitelný. Oproti moderním elektrickým verzím nabízí trvanlivost a možnost vytvářet čerstvou šťávu bez závislosti na elektrickém proudu.

Ať už tyto staré kousky nádobí používáte, nebo ne, musíte uznat, že měly něco do sebe. 73letá paní Anna B. z Litomyšle nám prozradila: „Já používám svůj starý mlýnek na maso a na mák, pořádný vál na těsto, mám to všechno už dobrých 50 let. Jsou mnohem lepší než ty moderní věci, kterým ani nerozumím.“ Vzhledem ke stáří náčiní bude možná nutná lehká renovace, ale jak uvádí web ČeskýKutil, vdechnout život starým kouskům není s trochou šikovnosti nic složitého.

Můžete je využít jako dekoraci

Pokud jste zdědili hromadu starého nádobí a nevíte, co s ním, máme pro vás řešení. Máte-li moderní kuchyni a nemáte zájem staré předměty využívat, zkuste je použít jako dekoraci. Jak zmiňuje portál PrimaInspirace, starého nádobí může zdobit nejen vaši domácnost, ale i zahradu. Pomůže vám dekorativně vyladit prostředí a zároveň máte pořád na blízku věc po vašich prarodičích, abyste na ně pořád mysleli.