Pokuta 25 000 Kč pro lidi žijící v paneláku: Riskuje ji spousta Čechů
adbz.cz » Hobby » Lidem v paneláku hrozí pokuta 25 000 Kč: Přestupku se nevědomky dopouští mnoho Čechů

Lidem v paneláku hrozí pokuta 25 000 Kč: Přestupku se nevědomky dopouští mnoho Čechů

Pokud bydlíte v paneláku a necháváte na své chodbě odložený nábytek či jiné překážky, může vám být udělena nemalá pokuta. Rozdávat ji budou hasiči.

schody hasici pokuta
Zdroj fotografie: Depositphotos

Mnoho Čechů, kteří bydlí v panelácích, má tendenci nechávat na svých chodbách různý nábytek či jiné překážky, které tam zabírají prostor. To by se sice mohlo zdát zcela v pořádku, ovšem pouze do doby, než vypukne požár. V takovém případě by totiž právě tyto předměty mohly bránit hasičům zachraňovat životy a zamezit průchodu ohně do dalších částí budovy. Pokud se skutečnost týká i vás, schytáte dle Českého rozhlasu tučnou pokutu. 

Jakmile hasiči narazí na zátarasu, budete muset platit 

Pokud žijete v paneláku a hromadí se vám před dveřmi harampádí, které omezuje pohyb lidí, když prochází chodbou, může se vám to nehezky vyplatit. Hasiči totiž za takový přestupek pravidelně udělují pokuty ve výši až 25 000 Kč, protože to v případě potřeby může bránit výkonu jejich činnosti. A pokud by náhodou došlo k požáru a kvůli vašim předmětům vznikly škody, nejenže budete muset vše zaplatit, ale schytáte další pokutu ve výši až 500 000 Kč.

Hasiči proto dle serveru Deník nabádají každého obyvatele paneláku, který si všimne jakéhokoli materiálu, jenž omezuje průchod chodbou, aby to neprodleně nahlásil domovníkovi. A pokud by nepomohlo ani to, máte se obrátit rovnou na příslušný hasičský sbor, který vyřeší situaci po svém. Jedná se samozřejmě o případy, kdy odložené věci skutečně brání běžnému pohybu, nikoli pokud si váš soused odložil před dveře pár bot. 

Hasiči bojující s požárem
Zdroj fotografie: Pixabay
Odložené věci na chodbě mohou zamezit výkonu hasičů.

Zároveň je pak důležité brát na vědomí, že některé jednotky mohou mít pravidla od ostatních rozdílná. Záleží především na tom, ve kterém roce byl dům postaven a kde se nachází jeho únikové cesty. V těchto místech totiž často nesmí být ani rohožka, o čemž by vás měl vždy informovat správce bytového domu nebo předseda domovního výboru. Na webu adbz jsme také psali, proč byste si měli dávat pozor před nepříjemnými pachy v bytě