Nepříjemné pachy v domě mohou být zdraví škodlivé
adbz.cz » Hobby » Pozor na nepříjemné pachy v bytě nebo domě. Mohou být vysoce nebezpečné a nikdy by neměly být ignorovány

Pozor na nepříjemné pachy v bytě nebo domě. Mohou být vysoce nebezpečné a nikdy by neměly být ignorovány

Nad neobvyklým nepříjemným pachem v bytě nebo domě nemávejte rukou. Může jít totiž o vaše zdraví i o život. Víte, že zápach splašků vás může přiotrávit?

plyn horak svetlo kuchyn sporak 768492 pxhere com e1632639111135
Zdroj fotografie: Pxhere

Pokud se v bytě nebo v domě najednou objeví nějaký neobvyklý zápach, je třeba tomu věnovat pozornost. Podivné pachy totiž nemusí znamenat jen esteticky nepříjemný problém, ale mohou být nebezpečné nebo zdraví škodlivé. Je vskutku až s podivem, že někteří lidé klidně pobývají v bytě s omylem otevřeným kohoutem plynu, něco cítí, myslí si, že jde asi o nějaké odpady, ale nenapadne je, že je to plyn. Mohou to být i vaši sousedé v paneláku.

Velký pozor si dejte na zápach plynu

Jistě si dobře vybavíte záběry z prešovského sídliště, kde v prosinci roku 2019 vybuchl v horním patře vysokého panelového věžáku plyn. Tam sice nešlo o únik z plynového sporáku, ale o chybu při výkopových pracích. Důsledky byly katastrofální. Několik lidí zemřelo, celý panelák byl následně rozebrán. Vzhledem k tomu, že mnoho lidí ani netuší, jak je cítit zemní plyn a dokáží hodiny pobývat v bytě, kde jim omylem uniká plyn ze sporáku, je třeba být vždy ve střehu a to i za vaše sousedy.

plisen vlhkost spina zapach 1583871 pxhere com
Zdroj fotografie: Pxhere

Pokud ve svém bytě cítíte plyn, musíte okamžitě zavřít všechny kohoutky, vypnout všechny plynové spotřebiče, otevřít okna a byt vyvětrat. Pokud cítíte plyn na chodbě bytového domu, zkuste kontaktovat sousedy, od kterých se plyn pravděpodobně šíří. Není-li to z nějakého důvodu možné, volejte hasiče nebo plynárenskou službu. Nezapomeňte při tom, že elektrická jiskra nebo manipulace s ohněm může v případě vysoké koncentrace plynu způsobit výbuch. Je také dobré předem vědět, kde je v domě hlavní uzávěr plynu.

I zápach vlhkosti může být zdraví škodlivý

Zápach vlhkosti, zejména v místnostech, kde se vysoká vlhkost často udržuje, může být známkou toho, že se někde objevila plíseň. Nejčastěji to bývá koupelna nebo kuchyň. Plísně se mohou vytvořit v důsledku vysoké teploty, špatného větrání a nedostatku slunečního světla. Jejich spory vznášející se ve vzduchu mohou vést až k intoxikaci. Mohou způsobit potíže s dýcháním, závratě, kašel a již existující alergie se mohou účinkem plísní zhoršit.

potrubi odpady trubky 1336851 pxhere com
Zdroj fotografie: Pxhere

Pokud je v domě cítit třeba jen nepatrný zápach splašků, měli byste se poradit s instalatérem a zkontrolovat, zda jsou všechna kanalizační potrubí v pořádku. Kromě nepříjemného zápachu jsou splašky totiž také nebezpečné. Odpadní voda generuje bioplyn, který obsahuje toxické složky, jako je metan a sirovodík.

Zdroj: Tomatoes