Pokuta 35 000 Kč pro každého, kdo si doma neuklidí: Tvrdá nájemní pravidla spoustu lidí zruinují
Nájemní pravidla mnoho lidí stále ignoruje. Pokud je nedodržíte, může vám od pronajímatele přistát opravdu nepříjemná pokuta.
Obsah článku
Nový občanský zákoník s platností od 1. července 2020 povoluje pronajímatelům nemovitostí zavádět tzv. smluvní pokuty do nájemní smlouvy. Na tu se do této doby moc nepřihlíželo, nicméně v současnosti ji mohou začít zcela legálně požadovat již při sepisování smlouvy s nájemcem. Jedná se sice o částku, která má být využita na různé škody či nedoplatky způsobené právě jím, ovšem pokud by porušil pravidla, nemusí mu být již vrácena.
Smluvní pokuta může být dle zákona součástí smlouvy nájemného
Jak tedy uvádí server Finance, pronajímatel dané nemovitosti, ať už se jedná o bytovou jednotku, vilu či garáž, od vás může žádat smluvní pokutu. Ta se však odvíjí nejen od výše nájemného, ale také četnosti nájmu ve vratné jistotě. Součet pokuty a vratné kauce přitom nikdy nesmí přesáhnout trojnásobek měsíčního nájemného.
Vypadat to přitom může následovně: pokud výše vašeho nájmu činí 35 000 Kč měsíčně (bez záloh na energie a služby), pronajímatel může při sepisování smlouvy požadovat kauci ve výši dvou nájmů, která činí 70 000 Kč, plus smluvní pokutu za případné porušení povinností nájemce ve výši dalších 35 000 Kč. Dohromady tedy budete muset pouze při stěhování do nového zaplatit 105 000 Kč jen za to, že tam můžete být.
Peníze poputují na případné nedoplatky či dluhy
Samotná pokuta má přitom sloužit pro případy, které nelze řešit částkou z vratné kauce, tedy například na nedoplatky po vyúčtování záloh na energie či případné dluhy. Jakmile tedy po vás bude něco takového pronajímatel chtít, rozhodně se s ním o tom nedohadujte, protože má skutečně pravdu. Na webu adbz jsme také psali o nové pokutě za vyhazování jídla.
udalosti247.cz
Právě teď
udalosti247.cz
9 h
udalosti247.cz
10 h
udalosti247.cz
10 h