Máte doma televizi? Musíte kvůli tomu platit měsíční poplatek. Kdo to včas neudělá, zaplatí pokutu 10 000 Kč

Víte, že s vlastnictvím televize nebo rádia souvisí i povinnost platit koncesionářské poplatky? Zjistěte, proč je platíme, kdo musí sáhnout do kapsy a co se stane, když zapomenete.

ovládání televize i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Vlastníte-li přístroj schopný přijímat televizní či rozhlasové vysílání, jste podle zákona povinni odvádět příspěvky na veřejnoprávní vysílání, aby se předešlo možnosti uložení sankce. Jaký účel tyto příspěvky mají? Jaká je jejich výše v tomto roce a jaké se očekává zvýšení? Kdo je povinen tyto příspěvky platit a jak je možné je ukončit? To vše vám objasníme v následujících řádcích.

Důvod odvodů pro Českou televizi a Český rozhlas

Tyto poplatky jsou zavedeny nejen v České republice, ale i v mnoha jiných zemích a slouží k financování veřejnoprávních médií, u nás konkrétně České televize a Českého rozhlasu. Hlavním cílem těchto odvodů, jak stanovuje zákon o rozhlasových a televizních příspěvcích a o změně některých zákonů (348/2005 Sb.), je zajistit nezávislost těchto médií na politickém vlivu a jejich nefinancování z veřejných rozpočtů, na rozdíl od médií v soukromých rukou.

Povinnost platby příspěvků pro Českou televizi a Český rozhlas

Odvodem je povinen každý, kdo vlastní zařízení schopné přijímat televizní nebo rozhlasové signály, ať už prostřednictvím rádiových frekvencí, satelitů či kabelových sítí. To znamená, že i pokud doma máte televizor využívaný pouze pro streamování služeb nebo rádio v autě, jste povinni platit. Jedná se o zařízení, která umožňují příjem rozhlasového či televizního signálu. Pokud máte takové zařízení pouze zapůjčené, a to na dobu delší než jeden měsíc, stáváte se rovněž odpovědnými za platbu příspěvků, jak uvádí e15.

Příspěvek se vztahuje na celou domácnost bez ohledu na počet osob v ní žijících. V případě nájmu je za platbu zodpovědný nájemník, ne vlastník nemovitosti. Platí to i pro osoby, které si zařízení půjčily. Pokud je zařízení součástí vozidla, za jeho platbu je zodpovědný provozovatel vozidla.

Televize a ovladač iZdroj fotografie: Depositphotos
Koncesionářské poplatky nejen u nás, ale i v řadě dalších zemí slouží k financování vysílání veřejnoprávního média.

Výjimky z povinnosti platby

Televizní příspěvky se například neplatí za počítačové monitory, tablety, notebooky nebo mobilní telefony. Toto se má však brzy změnit s chystanou vládní novelou zákona. V současnosti platí, že pokud má váš počítač či notebook tuner, jste povinni odvádět rozhlasové příspěvky.

Také se příspěvky nevztahují na osoby se sluchovým či zrakovým postižením. Domácnosti s příjmem nižším než 2,15násobek životního minima jsou rovněž osvobozeny, musí to ale dokázat každých šest měsíců. Pokud vlastníte televizor či rádio na dalším místě, jako je chata, platí se pouze jeden příspěvek.

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Zobrazit další články