Varování: Za množení známé rostliny hrozí pokuta až 30 000 Kč. Jaké?
adbz.cz » Hobby » Varování: Za množení známé rostliny hrozí pokuta až 30 000 Kč

Varování: Za množení známé rostliny hrozí pokuta až 30 000 Kč

Pokud vám na zahradě rostou hortenzie, pak byste si měli dávat pozor na jejich rozmnožování. Může vám totiž hrozit pokuta až ve výši 30 000 Kč.

mnozeni rostliny
Zdroj fotografie: Depositphotos

Hortenzie patří mezi jednu z nejoblíbenějších okrasných rostlin, jež zdobí mnoho zahrad. Díky velkému množství zářivě barevných květů dokáží zútulnit a zkrášlit téměř jakýkoliv prostor. Při jejich rozmnožování byste však měli být obzvlášť opatrní. Podle webu ExtensionColostate vám za nedodržení tohoto pravidla hrozí pěkně vysoká pokuta. Tento zákaz byste rozhodně neměli podceňovat a už vůbec ne ignorovat.

Jak pečovat o hortenzie

Aby vám tyto rostliny na zahradě skvěle prospívaly, musíte jim dopřát tu nejlepší péči. Někdy i sebemenší chyba může způsobit, že vám nevykvetou, o čemž pojednává dřívější příspěvek na adbz. Zaměřit byste se měli především na kvalitu půdy, správnou zálivku a dostatečné hnojení, jak doporučuje i naše čtenářka Viktorie B. z Domažlic: „Hortenzie pravidelně hnojím kompostem a díky tomu mi vždy vykvetou do krásy.“

Jak množit hortenzie

Pokud vám tento okrasný keř narůstá do obrovských rozměrů a rádi byste jej namnožili, lze tak podle webu ČeskéStavby učinit pomocí řízkování. Při tomto počínání byste však neměli zapomínat na striktní zákaz, jehož porušení by vás vyšlo pěkně draho. Za nelegální množení hortenzií totiž hrozí pokuta až ve výši 30 000 Kč. Snadno se jí přitom můžete vyhnout.

květy hortenzie
Zdroj fotografie: Freepik
Za nelegální množení hortenzií vám hrozí pokuta až 30 000 Kč

Kdy je ideální čas na množení hortenzií

Množit hortenzie bývá doporučováno v období vegetačního klidu, tedy v zimních měsících, kdy budou mít řízky dostatek času, aby mohly zakořenit. To zvýší šance pro uchycení řízku po přesazení a vyvinutí silného kořenového systému. Výhonky stříhejte šikmým řezem tak, aby byly dlouhé 20 cm, a umístěte je do nádoby naplněné vlhkým pískem nebo rašelinou, její používání se nám ale příliš nevyplatilo. Do jara je pak skladujte na místě s nízkou teplotou. 

Problém s množením hortenzií

Jestli toužíte po namnožení tohoto keře pro vlastní potřebu nebo chcete řízky obdarovat své příbuzné, pak vám žádná pokuta nehrozí. Nesmíte je však prodávat za úplatu, a to ani na trzích, v bazaru nebo přes internet. Porušili byste tím výhradní právo pěstitele, který tento keř vyšlechtil. Abyste řízky hortenzií mohli bezpečně prodávat, museli byste napřed pro jejich legální prodej získat jeho písemný souhlas.

Jak na řízkování hortenzií