Květ hortenzie se dá změnit z růžové na modrou a naopak. Barva totiž závisí na pH půdy

Hortenzie jsou královny květin, které jsou ozdobou každé zahrady. Barvu jejich květů dokonce můžete sami jednoduše ovlivnit.

růžové květy hortenzií i Zdroj fotografie: iStock
                   

Hortenzie jsou oblíbené keře s nádhernými květy. Existuje jich několik druhů s různě barevnými i tvarovanými květy. Tyto odolné rostliny přinesou do vaší zahrady elegantní šmrnc. Jedním z nejzajímavějších rysů hortenzií je schopnost měnit barvu květů od živých modrých po jemné až sytě růžové odstíny. Co hortenzii svědčí a jak to udělat, aby kvetly barvou, kterou si přejete?

Výběr hortenzie

Existuje několik druhů a kultivarů hortenzií, z nichž každý má vlastní růstové návyky a preferované podmínky pro pěstování. Nejběžnějšími typy jsou hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla) s ikonickými velkými květy a hortenzie latnatá (Hydrangea paniculata) s kuželovitými květenstvími. Ta je méně náročná na podmínky a snese i plnější slunce a méně výživnou půdu.

Ideální podmínky pro pěstování

Hortenzii se daří v dobře odvodněné kyselejší půdě, která je bohatá na živiny. Zvolte jí stanoviště, jež je v částečném stínu a chrání rostliny před přímým slunečním zářením, zejména během nejteplejších částí dne. Dostatečná zálivka je velmi důležitá, proto je nutné hortenzii pravidelně zalévat, zejména v suchém období.

Úprava pH půdy pro změnu barvy

Úroveň pH půdy má významný vliv na barvu květů hortenzií. Pro dosažení modrých květů by měla být půda kyselá (pH kolem 5,2–5,5). Pro růžově zbarvené květy je preferována spíše alkalická půda (pH kolem 6,0–6,2). Otestujte proto pH půdy pomocí sady pro testování půdy a podle toho pak pH upravte následujícími způsoby.

modrá hortenzie iZdroj fotografie: Freepik

Jak získat modré květy

Chcete-li podpořit modré odstíny květů hortenzie (funguje to jen u hortenzie velkolisté), zasaďte ji do kyselejšího substrátu a ještě můžete půdu okyselit přidáním 3 až 5 gramů kamence amonného na litr vody. Rostlinu zalijte alespoň čtyři týdny před tím, než začne kvést, a udržujte její kyselé pH. Můžete vyzkoušet i babské rady a zapíchnout v blízkosti hortenzie třeba hliníkový příbor.

Jak získat růžové květy

Pro růžové květy je potřeba zásaditější pH půdy. Toho lze dosáhnout přidáním vápna nebo dolomitu, v množství podle doporučení na obalu. V tomto případě však buďte velmi opatrní, protože hortenziím se obecně daří v kyselejší půdě. Příliš zásaditá půda může vést k tomu, že celá rostlina přestane prospívat. Pravidelně proto kontrolujte pH půdy.

růžová hortenzie iZdroj fotografie: Freepik

Ostatní faktory ovlivňující barvu květů

Kromě pH půdy mají vliv na barvu květů také genetika, druh rostliny a dostupnost hliníku v půdě. Některé druhy hortenzií produkují modré nebo růžové květy přirozeně, bez ohledu na pH půdy. Ideálně si tak ještě před výsadbou vyberte hortenzii, která přirozeně kvete vámi zvolenou barvou.

Co jste použili na změnu pH půdy u hortenzií?

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Anna Sedláková

Zobrazit další články