Jak na správný řez hortenzií: Tento úkon nechte raději na jaro
adbz.cz » Hobby » Kvůli hloupé chybě hortenzie příští rok nepokvete: Odstraněním výhonků ztrácí odolnost vůči mrazu

Kvůli hloupé chybě hortenzie příští rok nepokvete: Odstraněním výhonků ztrácí odolnost vůči mrazu

Hortenzie jsou jedním z nejkrásnějších keřů. Ač mají poměrně specifické nároky na pěstování, nůžky zatím raději ponechte stranou a řez proveďte na jaře.

Růžová hortenzie velkolistá
Zdroj fotografie: Piqsels

Královská hortenzie je opravdovou ozdobou každé zahrady a doplní každou květinovou vazbu. Díky poměrně velkému květu vypadá impozantně, exkluzivně a rozhodně vyniká nad jinými rostlinami. Půvabné a zároveň jemné květy působí romanticky a díky velké barevné škále je variabilita zaručena. Péče o ně však může být trochu oříškem. A to obzvláště na podzim, kdy je nutné provést řez, aby další sezónu hojně kvetly. Tento úkon není radno zanedbat, různé druhy potřebují specifický přístup.

Důležitá je kvalita půdy i pravidelné hnojení

Je-li cílem mít bohatě kvetoucí keř, je v prvé řadě nezbytné vybrat to správné stanoviště. Hortenzie preferují polostín a přímé slunce jim nesvědčí. Dobře porostou v mírně kyselejší půdě, která je velmi dobře vyživená, před zasazením je tedy vhodné obohatit půdu o kompost, případně hnůj. Pokud máte obavy, že půda na zahradě je dosti zásaditá, upravit pH můžete velmi levně a ekologicky například pomocí octu, případně kompostu, jehož základem je jehličí. Právě to dodá kompostu ideální kyselost.

Také pravidelná zálivka nemalou mírou přispívá k dobrému prospívání keře. Půda by měla být neustále vlhká, nicméně přemokření půdy rozhodně není žádoucí, kořenový systém by začal uhnívat, a mohlo by se tak lehko stát, že o celý keř přijdete.

Světle růžová hortenzie latnatá
Zdroj fotografie: Piqsels

Hortenzie latnatá a stromečkovitá

Pokud zrovna uvažujete, který druh hortenzie pořídit a vysadit, je rozhodně i způsob údržby jedním ze zásadních kritérií. Hortenzie latnatá (Hydrangea paniculata) je společně s hortenzií stromečkovitou (Hydrangea arborescens) jednoznačně jednodušší na údržbu. Jako keř kvetoucí na jednoletých výhonech každé jaro vypustí nové větvičky, na kterých se objeví květy. Tyto druhy se na podzim sice mohou stříhat, nicméně řez by je oslabil a nadcházející zimu by nemusely ustát.

V případě těchto druhů je vhodné ponechat řez až na jarní období. Na jaře pak odstraňte všechny uschlé výhony a ty nově rostoucí ponechte. Hortenzie se vám odvděčí záplavou květů.

Nařezané hortenzie ve váze, čajový servis
Zdroj fotografie: Piqsels

Prořezávání hortenzie velkolisté

Oproti předchozím druhům je hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla) na řez náročnější. Jakožto keř kvetoucí na dvouletém dřevě v jednom roce vypustí šlahouny, na kterých se ovšem květy objeví až následující rok. Jejich odstraněním byste se pak květů nedočkali. I zde je vhodné počkat s řezem až na jaro, aby měl keř šanci přezimovat. Ponechte ho s výhonky i s uschlými květy a teprve na jaře odstraňte všechny staré, uschlé a slabé části. Mladé výhonky nechte růst a dočkáte se květů.

Pokud jste si hortenzie natolik zamilovali, že byste jich rádi pěstovali více, je možné si je poměrně snadno namnožit řízkováním.