Kdo si chce letos udělat na zahradě oheň, ať si rovnou připraví 200 000 Kč. Časy, kdy to bylo zadarmo, jsou dávno pryč

Pneumatiky byste na zahradě nikdy pálit neměli. Nejenže při tom vzniká oxid síry ohrožující plíce, ale riskujete tím i nemalou pokutu.

i Zdroj fotografie: Lukáš Jírovec pro adbz
                   

Udělat si na zahradě oheň a při té příležitosti se zbavit starých pneumatik? Tak na to rovnou zapomeňte. Tedy pokud nemáte přebytečných 200 000 Kč na pokutu, kterou za to můžete dostat.

Pálení pneumatik je krajně nevhodné

Pokud máte auto, už jste určitě někdy řešili otázku, kam se starými pneumatikami. Jsou poměrně neskladné, zabírají dost místa a hlavně pro ně většina z nás nemá další využití. Někdo se rozhodne skladovat je někde v rohu na zahradě, další je schová do garáže a pak se najdou tací, kteří udělají oheň na zahradě a pneumatiky spálí. Jenže tohle počínání je krajně nevhodné a pálit pneumatiky je jeden z nejhorších způsobů, jak je můžete zlikvidovat.

Při pálení pneumatik se uvolňuje oxid síry, varuje web Samosebou. Ten dráždí dýchací cesty a v případě vyšší koncentrace dokonce může způsobit poškození plic. A to je jen jeden z mnoha důvodů, proč byste pneumatiky na zahradě rozhodně pálit neměli.

Můžete dostat pokutu až 200 000 Kč

Málokdo si uvědomuje, že za pálení pneumatik může dostat pokutu. A ne zrovna malou. Podle webu Siegl může být fyzické osobě udělena pokuta ve výši až 30 000 Kč. Pokud by se jednalo o osobu právnickou, pak je výše pokuty několikanásobně vyšší a může se vyšplhat až na 200 000 Kč.

Hromada starých pneumatik iZdroj fotografie: Depositphotos

„Tohle by měl vědět můj soused. Má na pozemku autodílnu a nejednou už zamořil vzduch v polovině obce pálením pneumatik. Ten by si pokutu zasloužil,“ stěžuje si čtenářka Jarmila. Právě jejímu sousedovi, který podniká sám na sebe, by hrozila zmíněná vysoká pokuta. Pokutu můžete dostat i za pálení listí – činnost, které se dopouští miliony Čechů.

Kam vyhodit staré pneumatiky?

Řešíte-li otázku, kam po přezutí vyhodit staré pneumatiky, rázem zahoďte představu, že je spálíte nebo pohodíte někde v lese. I to je bohužel poměrně častý problém. Lidé se často nechtěných věcí zbavují tak, že je pohodí někde u krajnice nebo na odlehlých cestách.

Podle webu Mikona je přitom několik možností, jak staré pneumatiky zlikvidovat. Můžete je například odvézt do jakéhokoli pneuservisu nebo autoservisu. Je tu také možnost odevzdat je na vybraných sběrných místech.

Řešili jste někdy, kam se starými pneumatikami?

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Zobrazit další články