Všem, kteří bydlí v bytě, hrozí pokuta 200 000 Kč. Stačí prošvihnout termín nové povinnosti a už se vezete

Ačkoli by se mohlo zdát, že bydlení ve svém vám zaručí klid od úřadů a různých poplatků, bohužel to tak není. Většině lidí nyní hrozí pokuty.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mít vlastní byt je sice skvělé, ale je s tím spojena řada povinností. Ty se navíc počínaje 1. lednem 2024 výrazně změnily v důsledky novely stavebního zákona, což většině vlastníků nemovitostí uteklo. Nyní proto začínají chodit čím dál častěji kontroly, které se zaměřují právě na nesplněné nové požadavky, za což udělují mastné pokuty. Rozhodně si proto dejte pozor, a dokud máte dostatek času, dejte si do pořádku vše, co je potřeba. 

Aktuální dokumentace a měřič spotřeby tepla 

Novela zákona se v letošním roce zaměřila zejména na vlastníky stávajících nemovitostí, a to zejména co se týče správnosti dokumentace o dané stavbě a instalace měřáků na sledování spotřebovaného tepla. Co se týče papírů, někteří je ani nemusí mít u sebe doma, neboť jim při koupi bytu nebyly předány. Je však vaší povinností je zaktualizovat a poté uchovávat pro případ nutnosti. Pokud je tedy nemáte, raději si je co nejrychleji zřiďte. 

Další důležitá změna se týká majitelů bytů, které jsou vybaveny dálkově odečitatelnými měřáky. Ty totiž nyní musí být dle webu ČT24 schopny umožnit provedení odečtu spotřebovaného tepla a teplé vody na dálku větší než 250 metrů. Tato zdánlivě nepatrná, ale zato velmi důležitá změna představuje velkou výzvu, neboť se o ní dle průzkumů prozatím velká část obyvatelstva nedozvěděla. A ani o ničem takovém nemá ponětí. 

peníze, model domku iZdroj fotografie: Freepik
Pokud vlastníte byt nebo dům, můžete schytat mastnou pokutu.

Za nesplnění požadavků tučná pokuta 

Situace se pak dotkne i majitelů, kteří si zatím ve svých bytech dálkově odečitatelné měřáky neinstalovali. Ti tak musí učinit do konce roku 2026, a pokud změnu neprovedou v požadovaném termínu, mohou schytat pokutu až 200 000 Kč. Na webu adbz jsme také psali o pokutě, která hrozí všem majitelům traktůrků na sekání trávníku. 

Co si o této pokutě myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články