Pokuta 30 000 Kč za hortenzie: Málokdo ví, že má jejich pěstování přísné podmínky. Neznalost ale neomlouvá

Pokud se doma chystáte pěstovat či množit hortenzie, měli byste si dávat velký pozor. Stačí udělat tuto chybu a schytáte nemalou pokutu.

Hortenzie růžová i Zdroj fotografie: Piqsels
                   

Hortenzie patří mezi nejoblíbenější květiny zahrádkářů, a proto není divu, že si je mnozí chtějí namnožit, aby jim zkrášlily zahradu. Někteří se však bohužel v takovém případě také často dopouští vážných přestupků, které je dle webu CeskeStavby mohou přijít až na 30 000 Kč. Zásadní je přitom používání jejich řízků. 

Pozor na množení oblíbených odrůd 

Přestože doma si můžete hortenzie pěstovat a množit, jak je libo, pokud to děláte za účelem prodeje, můžete se dostat do velmi nepříjemných problémů. Je to sice snadné a poradí si s tím raz dva i každý zahradník začátečník, ovšem prodejci květin mají často na vámi zakoupené odrůdy vyhrazená autorská práva. A právě tím, že byste je začali množit a následně prodávat, by vám mohla brzy přistát pokuta až 30 000 Kč. 

Výlučné právo pěstitele na odrůdu uděluje dle serveru Pestujeme ředitel Centra pro studium pěstovaných rostlin, a pokud by vyšlo najevo, že pěstitele okrádáte bez jejich vědomí, velmi rychle se vám to vymstí. Skutečnost se mimo jiné týká i pouhé nabídky prodeje, vývozu dané odrůdy do zahraničí, jejího dovozu a dokonce i dlouhodobého skladování. 

Světle růžová hortenzie latnatá iZdroj fotografie: Piqsels
Za množení a prodávání řízků hortenzie hrozí velká pokuta.

Raději dejte řízky sousedovi 

Pokud se tedy chcete o své řízky hortenzií podělit, raději jimi udělejte radost například svému sousedovi nebo nejbližším, kteří vaši práci jistě ocení. Při plánování zahrádky byste však měli být na pozoru i před dalšími důležitými pravidly. Na webu adbz jsme například již dříve psali o rostlinách, za jejichž pěstování vám hrozí opravdu nemalé pokuty. Ještě než je tedy zasadíte do květináčů, raději si to dvakrát rozmyslete. 

Co si o této pokutě myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články