Proč by měl každý řidič vozit v autě balíček soli. Pomůže s čištěním skel i nepříjemným zápachem

Zimní měsíce mohou mnoha řidičům každodenní dojíždění značně zkomplikovat. Naštěstí existují jednoduché vychytávky, které by měl znát každý.

i Zdroj fotografie: Pohled 111/ Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0
                   

Pro většinu lidí je auto nepostradatelným pomocníkem, který jim umožňuje rychlý přesun mezi jednotlivými místy. Zimní období však dokáže i tu nejkouzelnější sněhovou pokrývku změnit v kluzkou a nesjízdnou vrstvu ledu. Kromě vrstvy sněhu a ledu se musí auta vypořádat také s vyšší vlhkostí a někdy i nepříjemných zápachem. Zatímco posypová sůl podle informací na webu Novinky vozidlům škodí, ta kuchyňská jim může pomoci.

Auto připravte na cestu

Než se vydáte vstříc dalšímu silničnímu dobrodružství, nezapomeňte vozidlo na jízdu připravit. To spočívá především v odstranění námrazy ze všech skel, ale i větších vrstev sněhu ze střechy. Ten by se mohl během jízdy uvolnit a ohrozit provoz na cestách. Kromě běžné škrabky se vyplatí použít vodu do ostřikovačů. Jak snadno auto odmrazit, si můžete přečíst na adbz.

Smíchejte sůl s citronovou šťávou

Pokud se vám na sedačkách objevily skvrny, nechte trochu soli rozpustit ve vodě a přidejte trochu citronové šťávy. Naneste na povrch sedaček, nechte chvíli působit a poté dočistěte vlhkým hadříkem. Silný solný roztok, jejž získáte smícháním dvou polévkových lžic soli s šesti šálky vody, lze dle webu InStory použít k mytí světlometů. Jednoduše tuto směs na světla naneste, opět nechte pár minut působit, setřete vlhkým hadříkem nebo houbičkou a vysušte hadříkem z mikrovlákna.

auto na zasněžené cestě iZdroj fotografie: Freepik
V zimě byste s sebou měli vozít balík soli – pomůže se špínou i kluzkým namrzlým povrchem

Zbavte se nepříjemného zápachu

V případě, že se vaším autem line nepříliš vábivá vůně, pak na nic nečekejte a sáhněte po balíčku soli. Ten stačí umístit na koberec v autě a nechat na místě ideálně do druhého dne. Všechen zatuchlý puch včetně toho z cigaret tím zaručeně zmizí. Sůl lze rozsypat také do zavařovacích sklenic a ty umístit na všechny koberečky současně. Celý proces tak bude mnohem rychlejší a efektivnější, jak potvrzuje i náš čtenář Alois P. z Třince: „Díky soli jsem už několikrát auto perfektně vyčistil a zbavil zápachu od bot a dalších nečistot.“

Solí proti vlhkosti

Dalším skvělým trikem, který zajisté během jízdy oceníte, je použití soli jako pohlcovače vlhkosti. Zvlášť na podzim a v zimě má voda tendence srážet se na skleněných plochách uvnitř auta, což znemožňuje výhled. Abyste se tohoto problému vyvarovali, vozte s sebou stále trochu soli v zavařovací sklenici. Tu pak stačí otevřít a nechat sůl veškerou vzdušnou vlhkost pohltit. Bezpečný a jasný výhled si zajistíte také tím, že okna důkladně vyčistíte například bramborou a šamponem, jak jsme doporučovali už dříve na adbz.

Výhled z auta přes čelní sklo

Okna v autě vydrží čistá až 6 měsíců a voda bude plynule stékat: Aviváž jako náhrada tekutých stěračů

Pytlík soli se vám bude hodit i v případě, že se vám podaří najet na kluzký sněhový nebo ledový povrch. Pak stačí místo před nebo za koly posypat vrstvou soli a tím zdrsnit uhlazený povrch. Led tím zcela nerozpustíte, ale budete mít větší pravděpodobnost s autem z místa odjet, o čemž jsme se už jednou také přesvědčili na vlastní kůži.

Co vždy a kamkoliv vozíte s sebou v autě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Zobrazit další články